بیماری‌های قارچ خوراکی

اختلال تاج خروسی یا رز کمب (Rosecomb)

اختلال تاج خروسی، اختلالات غیر زیستی در اثر عوامل محیطی و یا وجود مواد شیمیایی در محیط و بستر رشد حادث می شود و دارای تنوع قابل توجه ای در صنعت قارچ هستند.

علائم برخی از اختلالات تاج خروسی شبیه اختلالات ناشی از موجودات زنده بوده و برای همین یک تولید کننده موفق باید با تمامی این اختلالات و علائم  آشنایی داشته باشد.

اختلال تاج‌خروسی یا Rosecomb تغییر شکل اختصاصی کلاهک قارچ دکمه ای است که در آن کلاهک قارچ تغییر شکل داده به‌طوری‌که بافت کاملاً دگرگون ‌شده و تیغه‌ها آن با ظاهری متخلخل روی لبه بالایی کلاهک ظاهر می شود. این اختلال ظاهر قارچ را به زگیل یا تاج خروس شبیه می کند.

تاج خروس Amaranthus retroflexus از علف هاي هرز مهم مزارع پنبه و باغ هاي زيتون و حساس به قارچ عامل پژمردگی ورتيسيلومی است.

قارچی که دچار این وضعیت شده باشد از گردونه فروش خارج خواهد شد. الودگی خاک و بستر به هیدروکربنها (مواد نفتی) نظیر گازوئیل ، روغن موتور، بنزین ، ترکیبات فلنی و وجود هوای الوده ناشی از ماشین آلات مهمترین علل این تغییرات در قارچ‌ها هستند. برخی از منابع مصرف بی‌رویه حشره‌کش ها و سموم و مواد شیمیایی را نیز به عنوان عامل این اختلال معرفی کرده اند .

در هاگ می توانید اطلاعات بیشتری در زمینه بیماری‌های قارچ خوراکی به دست آورید.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا