اخبار اقتصادی صنعت قارچاخبار صنعت قارچ

ارزآوری ۴۰ میلیون دلاری صادرات گل و گیاهان زینتی ایران

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وضعیت تراز تجاری گل و گیاه کشور مثبت است و میزان صادرات گل و گیاه در سال گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از ایرنا وزارت جهاد کشاورزی، «غلامرضا تقوی» با اشاره به روز ملی گل و گیاه گفت: میزان واردات گل و گیاهان زینتی در سال گذشته حدود ۱۵ میلیون دلار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تامین امنیت غذایی کشور را عهده‌دار است، تصریح کرد: صادرات گل و گیاهان زینتی می‌تواند به تامین ارز برای بخشی از کالاهای اساسی که با کمبود تولید در کشور مواجه است، کمک کند.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیش از هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ایران اعم از گلخانه‌ای و فضای باز زیر کشت گل و گیاهان زینتی است، گفت: حدود چهار میلیارد گل شاخه بریده، گلدانی، درخچه ‌ای و درختان زینتی در کشور تولید می‌شود.

تقوی با بیان اینکه سال گذشته تولید این محصولات حدود ۲۲ تا ۲۵ درصد رشد داشته است، یادآورشد: بیش از ۱۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این حوزه مشغول به کار هستند و سرمایه زیادی به این بخش اختصاص داده‌شده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و جهان گفت: وضعیت تولید، صادرات و تبادلات با مشکل روبرو شده است و این موضوع به وضعیت جهانی بستگی دارد؛ در حال حاضر تقاضا برای گل و گیاهان زینتی کشورمان وجود دارد اما مشکل ما محدودیت و تبادل محصولات است.

تقوی با بیان اینکه در سال جهش تولید و ایجاد زیرساخت‌های صادرات با رفع شیوع کرونا می‌توانیم صادرات خوبی داشته باشیم، افزود: مقاصد صادراتی سال گذشته این محصول همسایگان جنوبی و شمالی کشورمان از جمله کشورهای عراق، روسیه، ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان بوده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا