آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

بیماری تیغه گریان قارچ خوراکی

این بیماری توسط باکتری ایجاد می‌شود و ظهور آن بسیار غیرمعمول است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- همانند بقیه بیماری‌های باکتریایی، به نظر می‌رسد که این اختلال در اثر کم بودن تبخیر از سطح خاک به وجود می‌آید.

قبل از اینکه پرده زیرین کلاهک قارچ پاره شود؛ تیغه‌ها توسط این باکتری موردحمله قرار می‌گیرند. زمانی که تیغه‌ها در مراحل اولیه رشد خود آلوده می‌شوند نسبت به حالت طبیعی خود بسیار رنگ‌پریده خواهند بود. لکه‌های قهوه‌ای تیره یا سیاه‌رنگ بر روی لبه قارچ و انتهای تیغه ایجاد می‌شود و درنهایت قطر آن به ۲ میلی‌متر یا بیشتر افزایش پیدا می‌کند. در وسط هر لکه، یک قطره خاکستری- کرمی رنگی وجود دارد که ممکن است ازنظر اندازه، بزرگ‌شده و فاصله میان تیغه‌ها را بپوشاند و پر کند.

این قطره‌ها دارای غلظت بسیار بالایی از باکتری‌ها هستند و در صورت حمله شدید باکتریایی، ممکن است که این قطره‌ها درروی و بین تیغه‌ها به یکدیگر پیوسته و نواری از بافت‌های در حال تخریب و لزج تیغه‌ها را تشکیل دهند.

آلودگی اولیه

گاهی آلودگی اولیه با جلوگیری از رشد قارچ و بدشکل شدن آن همراه است. پایه قارچ‌های بیمار به‌صورت طولی ترک برداشته که ممکن است طول آن به بیش از دو سانتیمتر نیز برسد. سطح داخلی آنها براق و درخشنده است و نتایج حاصل از بررسی‌های میکروسکوپی مشخص کرده است که باکتری‌ها در آن وجود دارند. با بالغ شدن قارچ، این ترک‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره درخواهند آمد. وجود اوز باکتریایی روی تیغه قارچ‌های پشت‌ باز نشده و همچنین وجود باکتری‌ها در قسمت داخلی ترک‌های پایه قارچ، نشان می‌دهد که باکتری بیمارگر احتمالاً به‌صورت سیستمیک رفتار می‌کند.

اطلاعات کمی در مورد شرایط مساعد برای توسعه این بیماری در دست است. به‌هرحال، ممکن است که مگس‌ها قارچ چین‌ها و آبیاری، باکتری را در سطح بستر پخش کنند. ازآنجایی‌که ممکن است باکتری‌ها به حالت سیستمیک دربیایند ممکن است آلودگی در مراحل بسیار اولیه رشد قارچ صورت گرفته و یا اینکه منشأ آن از میسیلیوم های آلوده به باکتری باشد.

کنترل بیماری

اطلاعات کمی در مورد این بیماری در دست است و هیچ روش کنترل اختصاصی در مورد آن وجود ندارد. همان اقداماتی که برای کنترل بیماری لکه
باکتریایی توصیه شد برای کنترل این بیماری نیز ممکن است مفید باشد.

کلاه جوهری یا کوپرینوس Coprinus
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا