کتابخانهکتابخانه آنلاینویکی قارچ

بیماری مایکوگون یا Wet Bubble

روش‌های کنترل بیماری مایکوگون Mycogone Perniciosa در صنعت قارچ

برای خواندن خلاصه از مقاله 8 سال تحقیق کاربردی درباره روش‌های کنترل بیماری مایکوگون Mycogone Perniciosa در قارچ کاری‌های اقالیم مختلف ایران انجام‌شده  و برای درمان آن با ما همراه باشید.

بیماری مایکوگون که بنام سنتی Wet Bubble نیز معروف است، یکی از شایع‌ترین آفات سالن‌های پرورش قارچ دکمه‌ای در ایران و جهان است که به‌صورت تهدیدی جدی همواره پرورش‌دهندگان را در معرض مخاطره قرار داده است. 

از زمان کشت قارچ دکمه‌ای در غارها و تونل‌های متروکه و سپس در سالن‌های مدرن پرورش قارچ این بیماری در بستر بسیاری از واحدها مشاهده می‌شود که در ابتدا در فلاش‌های آخر مشاهده‌شده و در صورت عدم کنترل به سمت فلاش اول و حتی پیش فلاش انتشار میابد.

با توجه به رشد بسیار زیاد احداث سالن‌های پرورش قارچ در کشور پرداختن به روش‌های علمی و کاربردی کنترل امری اجتناب‌ناپذیر است.

مایکوگون چیست؟

عامل مایکوگون قارچی بیماری‌زاست که اسپورهای آن به‌توسط انسان، حشرات، آب آبیاری، و غیره انتشار می‌یابد. اسپورهای مایکوگون حیف‌های قارچ دکمه‌ای را آلوده نموده و در مراحل بعدی اندام بارده را تغییر شکل می‌دهد. و سپس قطرات قرمز متمایل به قهوه‌ای از خود ترشح می‌نماید که وجه‌تسمیه نام سنتی صدرالاشاره ناشی از از آن است. این بیماری در کمپوست تأثیر گذار نبوده و یک بیماری خاک محسوب می‌گردد.

در این تحقیق کلیه روش‌های مبارزه جهت کنترل مورد آزمایش قرارگرفته و با چندین تکرار اثرگذاری هرکدام در اقالیم مختلف مورد تجزیه‌وتحلیل قرارگرفته است. اثرات اقتصادی و کاربردی آن دقیقاً مشخص گردیده و درنهایت دستورالعملی بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته ارائه می‌گردد که بر اساس آن بهره‌برداران می‌توانند به یک راه‌حل منطقی، کاربردی و اقتصادی جهت مبارزه و کنترل بیماری دسترسی حاصل نمایند.

نتایج به‌دست‌آمده نشان داده است که کنترل بیماری از زمان طراحی واحد در مهندسی کارخانه می‌بایست آغاز گردد و در حین اجرا و ساخت نکات لازم جهت کنترل این بیماری لازم است که اعمال گردد. درنهایت با اعمال نکات توصیه‌شده بهره‌برداری با پتانسیل بسیار پایین جهت آلودگی امکان‌پذیر است. در واحدهای ساخته‌شده نیز می‌توان با اندکی تغییر به این مهم دست‌یافت. ضمن آنکه نکات موردنیاز در حین آلودگی کاملاً مشخص گردیده و نحوه عمل مؤثر و کاربردی جهت کنترل ارائه می‌گردد. بر اساس نتایج این تحقیقات، کنترل بیماری با هزینه کم و اثرات جانبی بسیار پایین امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا