خرید و نگهداری قارچقارچ و خانواده

توصیه‌هایی برای نگهداری قارچ خوراکی

با توصیه‌هایی برای نگهداری قارچ خوراکی همراه با ما باشید. به گزارش هاگ به نقل از دنیای‌اقتصاد، قارچ به‌عنوان یکی از خوراکی‌های حاوی پروتئین، در علم اقتصاد جزو کالای جایگزین سایر خوردنی‌های پروتئینی از جمله گوشت قرمز و سفید قرار می‌گیرد، به‌ همین‌دلیل تحولات قیمتی آن تابع بازار کالاهای یاد شده است. در حال‌حاضر بسته‌های قارچ در ۲ سایز ۲۰۰ گرمی و ۴۰۰‌ گرمی عرضه می‌شوند و به دلیل کاهش تقاضای خرید، بسته‌بندی‌های ۸۰۰‌گرمی به‌ندرت در فروشگاه‌های سطح شهر به چشم می‌خورد.

افزایش قیمت قارچ باعث شده تا مصرف‌کنندگان، دقت بیشتری در استفاده از آن داشته باشند؛ چون دورریختن بخشی از محصول خریداری شده به دلیل سیاه‌شدن در یخچال برای قیمت‌های جدید، چندان عادی به‌نظر نمی‌رسد. برای نگهداری قارچ روش‌های مختلفی وجود دارد. اگر می‌خواهید قارچ‌های تازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که خریداری کرده‌اید را برای مدت زمان طولانی نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داری و حفظ کنید به ادامه این مطلب توجه کنید. قارچ یکی از موادی است که نگهداری‌اش به مراتب سخت‌تر از مواد غذایی دیگر است. اگر قارچ‌ها را چند روز در یخچال یا به‌صورت خام در فریزر بگذارید سیاه می‌شوند. در هوای گرم تابستان مدت نگهداری قارچ از این هم کمتر می‌شود و تقریبا بعد از ۲۴ ساعت دچار بخارزدگی شدید و زردی بیش از حد می‌شود. موارد بالا درباره قارچ صدفی نسبت به قارچ دکمه‌ای مصداق بیشتری پیدا می‌کند و این قارچ از ماندگاری کمتری برخوردار است.

برای نگهداری قارچ خوراکی به مدت طولانی، ابتدا آن را در ابعاد موردنیاز برش داده و می‌شوییم، سپس ظرف (قابلمه) محتوی آب را بر روی اجاق قرار می‌دهیم و پس از جوشیدن کمی آبلیمو به آن اضافه می‌کنیم. قارچ‌های شسته‌شده را که آبکش کرده‌ایم درون ظرف در حال جوشیدن می‌ریزیم و کمی آن‌را هم می‌زنیم تا زیر و روی آن به‌طور یکنواخت پخته شود. پس از یک دقیقه قارچ‌ها را آبکش کرده و درون آب سردی که از قبل تهیه کرده‌ایم می‌ریزیم و پس از سرد شدن مجددا آن را آبکش کرده و درون فریزر قرار می‌دهیم. همچنین می‌توان از روش تفت‌ دادن قارچ استفاده کرد. برای این کار، ابتدا قارچ را هر اندازه و شکلی که دوست دارید خرد کنید و بعد در روغن زیتون یا روغن گردو یا کره سرخ کنید. فقط قارچ‌ها را مقداری تفت بدهید و از پختن آنها به‌طور کامل پرهیز کنید. سپس بگذارید قارچ‌ها سرد شوند، سپس داخل بشقاب یا ظرف شیشه‌ای بریزید. بعد از سرد‌شدن قارچ‌ها را به ظرف‌های کوچک‌تر مخصوص فریزر منتقل کنید. به هنگام استفاده قارچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به همان شکل در سوپ بیندازید یا اینکه دوباره آنها را در روغن یا کره تفت دهید تا آماده مصرف شوند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا