خواص قارچ ، فواید و ارزش غذایی انواع قارچ ها

خواص قارچ دنبلان سیاه و سفید یا ترافل

خواص منحصر به فرد قارچ دنبلان یا ترافل

قارچ دنبلان یا قارچ ترافل یک قارچ غده‌ای است که در زیر زمین، روی ریشه گونه‌های مختلف درختی مانند بلوط، صنوبر یا بوته‌های فندق رشد می‌کند. قارچ های ترافل توسط هاگ‌های ترافل که توسط حشرات منتشر می‌شوند، رشد می‌کنند. علاوه بر این، ترافل از مواد مغذی گیاهان و درختان نیز استفاده می‌نماید. خواص قارچ ترافل آن قدر زیاد است که امروزه توجه زیادی را در سطح بین‌الملل به خود جلب کرده است.

ارزش غذایی و خاصیت های غذایی ترافل یا قارچ دنبلان

مواد مغذی موجود در ترافل بسیار زیاد است، وجود مقدار سرشار فیبر، در کنار پروتئین، فسفر، آهن و کلسیم آن را بسیار ارزشمند کرده است. از خواص دنبلان این است که چربی و سطح کربوهیدرات آن بسیار کم بوده و به همین دلیل یک گزینه عالی برای عاشقان خوش‌اندامی به شمار می‌رود.

ویتامین D نیز در کنار انواع دیگر ویتامین در ترافل وجود دارد و به همین دلیل یک خوراکی بسیار عالی برای دوست داران رژیم سلامت‌محور محسوب می‌شود. در زیر مواد مغذی موجود در هر صد گرم ترافل فهرست شده است.

ماده مغذی  

ارزش

کل چربی (چربی) [g] 31.93
کربوهیدرات، با اختلاف [g] 49.61
انرژی 511
آب [g] 10.07
کافئین [میلی گرم] 17
تئوبرومین [میلی گرم] 170
قندها، کل شامل NLEA [g] 43.09
فیبر، کل رژیم غذایی [g] 2.8
کلسیم، کلسیم [میلی گرم] 167
آهن، آهن [میلی گرم] 1.96
منیزیم، منیزیم [میلی گرم] 53
فسفر، P [mg] 181
پتاسیم، K [mg] 323
سدیم، سدیم [میلی گرم] 86
روی، روی [میلی گرم] 1.94
مس، مس [میلی گرم] 0.41
سلنیوم، Se [µg] 4.2
رتینول [μg] 125
ویتامین A، RAE [μg] 126
کاروتن، بتا [µg] 15
ویتامین E (آلفا توکوفرول) [میلی گرم] 0.62
ویتامین D (D2 + D3) [µg] 0.2
لوتئین + زآگزانتین [μg] 5
ویتامین C، اسید اسکوربیک کل [میلی گرم] 0.1
تیامین [میلی گرم] 0.1
ریبوفلاوین [میلی گرم] 0.28
نیاسین [میلی گرم] 0.33
ویتامین B-6 [میلی گرم] 0.04
فولات، کل [μg] 11
ویتامین B-12 [µg] 0.65
کولین، کل [میلی گرم] 41.1
ویتامین K (فیلوکینون) [µg] 5.4
فولات، غذا [µg] 10
فولات، DFE [μg] 10
کلسترول [میلی گرم] 41
اسیدهای چرب، کل اشباع [g] 20.02
اسیدهای چرب، کل تک غیراشباع [g] 7.82
اسیدهای چرب، کل چند غیراشباع [g] 1.45

 

تاثیرات خواص قارچ دنبلان یا ترافل عبارتند از :

همان طور که این جدول نشان می‌دهد از خواص قارچ ترافل می‌توان به وجود اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع و همچنین ریزمغذی‌هایی مانند ویتامین C، فسفر، سدیم، کلسیم، منیزیم، منگنز و آهن در آن اشاره کرد. به علاوه پژوهشها نشان داده  که ترافل میتواند یک منبع غنی از پروتئین محسوب شود.

البته توجه کنید که مشخصات مواد مغذی در گونه‌های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال، ترافل سفید صحرایی از نظر پروتئین، چربی و فیبر غنی‌تر از انواع دیگری مانند گونه های سیاه بیابانی می‌باشد.

خواص ترافل
خواص بینظیر قارچ ترافل

خواص ترافل ( قارچ دنبلان ) برای افزایش آنتی‌اکسیدان

ترافل یک منبع عالی از آنتی اکسیدان‌هاست، که دارای ترکیباتی هستند که به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک کرده و از آسیب اکسیداتیو به سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌های موجود در دنبلان برای بسیاری از ابعاد سلامتی اهمیت دارند و می‌توانند در کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند سرطان، بیماری قلبی و دیابت موثر عمل کنند.

اگر چه مقادیر دقیق آنتی‌اکسیدان بین گونه‌های مختلف ترافل متفاوت است، اما نشان داده شده که قارچهای دنبلان حاوی آنتی ‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، لیکوپن، اسید گالیک و اسید هموژنتیزیک است که به بهبود سرطان و التهابات داخلی کمک می‌کند.

اما این که میتوان از خواص قارچ دنبلان، بهبود سرطان و التهابات داخلی را لحاظ کرده یا نه محل پژوهش بیشتر است. زیرا آزمایشها با استفاده از عصاره این قارچ انجام شده و نیاز به پژوهشهایی است که نشان دهد خوردن قارچ تازه ترافل هم می‌تواند این اثر را داشته باشد یا خیر، و به چه میزان از آن نیاز است.

خاصیت آنتی‌باکتریال قارچ دنبلان ( ترافل )

از خواص قارچ ترافل باید به خواص ضد میکروبی آن اشاره کرد که می‌تواند به کاهش رشد سویه‌های خاص باکتری کمک کند. بررسیهای آزمایشگاهی بر روی عصاره ترافل نشان داده که این قارچ قادر است رشد باکتری استافیلوکوکوس اورئوس را تا 66 درصد مهار کند که منشار طیف گسترده‌ای از بیماری‌های انسان است.

مطالعات دیگر نشان داده که عصاره دنبلان کوهی توانسته رشد باکتری سودوموناس آئروژینوزا را کاهش دهد که سویه ای از باکتریهاست که اغلب به آنتی بیوتیک ها بسیار مقاوم است.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای اندازه گیری اثرات ضد باکتریایی سایر انواع ترافل و در مقادیری که معمولاً خورده می شوند، مورد نیاز است. علاوه بر این، مطالعات با کیفیت بالا باید برای تعیین اینکه چگونه خواص ضد باکتریایی ترافل ممکن است بر این عفونت‌های باکتریایی در انسان تأثیر بگذارد، انجام شود.

خواص قارچ ترافل
خواص ضدسرطان قارچ دنبلان یا ترافل

توقف رشد سلولهای سرطانی با مصرف مرتب قارچ دنبلان

بعضی از پژوهشها نشان داده که ترافل ممکن است دارای خواص ضد سرطانی قوی باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی در لوله آزمایش نشان داده که ترکیبات استخراج شده از انواع مختلف ترافل به جلوگیری از رشد سلول‌های تومور کبد، ریه، روده بزرگ و سینه کمک می‌کند. مطالعه دیگری در لوله آزمایش نشان داده که عصاره‌های هر دو گونه ترافل سیاه و سفید اثرات ضد سرطانی بر سلول‌های سرطان دهانه رحم، سینه و روده بزرگ نشان می‌دهند. به این ترتیب می‌توان از خواص قارچ ترافل، بهبود سرطانهای مختلف انسانی را در نظر گرفت.

خواص قارچ دنبلان در بهبود عملکرد سیستم ایمنی 

پژوهشهای متعدد بر روی عصاره قارچ ترافل نشان داده که می‌تواند التهاب ناشی از عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد و  به ارتقای سلامت و ایمنی بدن کمک کند. بعضی از مطالعات حاکی از آن هستند که ترکیبات خاصی در گونه‌های سیاه و سفید می‌توانند فعالیت آنزیم‌های خاص درگیر در فرآیند التهابی را مسدود کنند و یا به مبارزه با تشکیل رادیکال‌های آزاد کمک کند، که می تواند خطر آسیب سلولی و التهاب را کاهش دهد.

 

خواص قارچ ترافل
تقویت عملکرد سیستم ایمنی با قارچ دنبلان (قارچ ترافل)

کاهش روند پیری همراه با قارچ دنبلان ( ترافل )

مطالعات مختلفی نشان داده خوردن ترافل می‌تواند از پیری زودرس جلوگیری کرده، روند پیری را کند نماید. این ویژگی باعث شده که مصرف ترافل جزو خوراکیهای روزمره افراد ثروتمند قرار گیرد. گفته می‌شود ملکه سابق انگلستان مصرف ترافل را به همین دلیل جزو الزامات روزانه قرار داده بود.

تاثیر قارچ دنبلان در محافظت از کبد

بخشی از مطالعات نشان می‌دهد که محافظت از کبد را میتوان در زمره خواص قارچ ترافل قرار داد. این ویژگی به ویژه برای آنان که بیماریهای مربوط به کبد به ویژه کبد چرب رنج می‌برند جذاب و قابل توجه است.

مطالعات درباره خواص مختلف این قارچ گرانقیمت کماکان وجود دارد و به نظر می‌رسد محبوبیت آن روز به روز بیشتر گردد. وجود انواع ریزمغذی هایی مانند ویتامین C، کلسیم، آهن و منیزیم، لیکوپن و اسیدگالیک، باعث شده که انتظار بهبودی بیمارهای متعدد و سطح سلامت بیشتری را از این قارچ داشته باشیم.

خواص قارچ دنبلان سیاه کوهی 

در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می‌شود ولی لذیذترین نوع آن دارای پوستهٔ سیاه رنگ است دنبلان سیاه کوهی که از مراتع به دست می آید، گران قیمت ترین و خوشمزه ترین نوع قارچ خوارکی و دارویی در جهان است. دنبلان کوهی با بویی قوی سرشار از پروتئین، چربی، قند و مواد نشاسته ای، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، تیامین، نیاسین و ریبوفلاوین به همراه آب است.

این قارچ ارزشمند سرشار از آنتی اکسیدان طبیعی است که در اثر حرارت از بین نمی رود. علاوه بر طعم و مزه متمایز، قارچ دنبلان بسیار مغذی است و به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان هایی که دارد خطر ابتلا به سرطان، بیماری های التهابی و بیماری عفونی را کاهش می دهد. قارچ دنبلان سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین C، فسفر، سدیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، پروتئین و فیبر است.

4.9/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا