بیشتر بدانیمدانستنی‌ها

ساخت علف کش جدید با استفاده از گیاهان دارویی

تحقیقات نشان داده که برخی ترکیبات مترشحه از ریشه گیاهان از مانع از رشد برخی از علفهای هرز شده و اگر ما بتوانیم روشی برای تعامل دگرآسیبی و کشاورزی پیدا کنیم در این صورت امکان کاهش مصرف علف کش های مصنوعی و استفاده از دیگر مزایای محصولات دگرآسیب وجود خواهد داشت.

استفاده مداوم از علف کش های سنتتیک به منظور کنترل علف های هرز غالبا سبب آسیب همزمان به محیط زیست و سلامت جوامع انسانی می گردد. سازمان بهداشت جهانی، مواد شیمیایی موجود در محصولات کشاورزی را به عنوان یکی از عوامل شناخته شده در شیوع انواع سرطان ها در جهان معرفی نموده است. یکی از این راهکارهای عملی، استفاده از مواد استخراج شده از گیاهان دارویی است که دارای خاصیت آللوپاتیک باشند. تحقیقات اخیر بر روی امکان استفاده از اسانس و عصاره استخراج شده از گیاهان دارویی به منظور کنترل علف های هرز متمرکز شده است. مزیت به کارگیری این قبیل ترکیبات، سرعت بالای تجزیه آنها در محیط و همزمان امکان بازدارندگی آنها جهت جلوگیری از جوانه زنی و رشد علف های هرز در کشاورزی های پایدار از قبیل کشاورزی ارگانیک می باشد

عصاره و اسانس بسیاری از گونه های دارویی مختلف می توانند بر روی علف های هرز رایج در مزارع و باغات خواص بازدارندگی مناسبی داشته باشند. بنابراین می توان گفت که ایجاد مشاغل مرتبط جهت بکارگیری گیاهان دارویی با خواص بازدارندگی رقابتی با علف کش های شیمیایی و دارای امکان تجاری سازی قابل توجیه، می تواند مورد توجه کارآفرینان قرار گیرد.

این متن برگرفته از مقاله تولید علف کش های طبیعی با استفاده از گیاهان دارویی رهیافتی مناسب در ایجاد مشاغل همسو با کشاورزی پایدار و ارگانیک اثر سیدفاضل میراحمدی است.

تولید برق از قارچ
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا