اخبار صنعت قارچاخبار علمی حوزه قارچ

طبیعت‌درمانی، تجویز پزشکان اسکاتلندی

پیاده‌روی در هوای مه‌آلود و بارانی، گشت‌وگذار برای پیدا کردن انواع مختلف قارچ یا انداختن سنگ به داخل رودخانه، ازجمله تجویزات این روزهای پزشکان اسکاتلندی برای بیماران است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز طرح پایلوت در منطقه اسکالووی (اسکاتلند) در حال حاضر تمام پزشکان اسکاتلندی می‌توانند نسخه‌های طبیعت را به‌عنوان قسمتی از استراتژی‌های درمان، برای بیماران خود تجویز کنند.

جزییات برنامه نسخه طبیعت

لازم به ذکر است، برنامه نسخه‌های طبیعت (Nature Prescriptions) با همکاری سرویس سلامت ملی (NHS) منطقه شتلند و RSPB اسکاتلند اجراشده و نخستین نمونه طبیعت‌درمانی در بریتانیا محسوب می‌شود. پزشکان در اجرای این طرح بر این باورند که از طریق تشویق و ترغیب بیماران برای حضور بیشتر در دل طبیعت و وقت بیشتر گذراندن در این شرایط، علاوه بر بهبود وضعیت فشارخون، کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی، حس شادی و سلامت روانی بیماران را نیز تقویت کنند.

حضور در طبیعت، رابطه مستقیم با سلامت جسم و روح

“کارن مک‌کلوی” (Karen MacKelvie) مسئول مشارکت اجتماعی RSPB در سخنان خود، تأکید کرد: شواهدی محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد، حضور در طبیعت با منافع متعددی برای سلامت جسم و روح افراد همراه است. با اجرای یک طرح پایلوت، فرصتی فراهم شد تا به پزشکان، این نکته مهم را یادآوری کرده و از آنها بخواهیم که نسخه‌های طبیعت‌گردی برای بیماران خود تجویز کنند.

در شرایطی که پزشک به بیماری برمی‌خورد که فکر می‌کند حضور این بیمار در طبیعت می‌تواند به بهبود وضعیت سلامتی او کمک کند، نسخه طبیعت برای وی تجویز و اهمیت حضور در طبیعت برای سلامت جسم و روح را تشریح می‌کند. پزشک در این نسخه، ایده‌هایی برای گشت‌وگذار در مناطق دیدنی طبیعت منطقه شتلند در ایام مختلف سال را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، در ماه ژانویه (دی‌ماه) بیماران می‌توانند از زیبایی‌های ناحیه lichen دیدن کنند یا در ماه مارس (فروردین) به همراه حیوان خانگی خود به گشت‌وگذار در فضای سبز بروند. در کنار خانواده برای جمع‌کردن چیدن قارچ به طبیعت بروند، که این کار ازلحاظ روحی و جسمی آنها را در بهترین شرایط قرار می‌دهد. در این روش نسخه، بیماران می‌توانند به‌صورت رایگان و همیشه به این تجویز دسترسی داشته باشند و علاوه بر ارتقای سلامت جسمی و روحی خود، مشکلاتی ازجمله دیابت تا افسردگی و سرطان را مدیریت کنند.

“نسخه‌های طبیعت” صرفاً مخصوص ساکنان منطقه شتلند نبوده و پزشکان می‌توانند با توجه به شرایط طبیعت منطقه محل سکونت، نسخه‌های مشابهی برای بیماران خود تجویز کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا