دانستنی‌هاقارچ و خانواده

فواید قارچ گانودرما

مدیریت خوب، شرط لازم برای افزایش کارایی خدمات تندرستی است. اینکه با کمترین منابع به بیشترین نتایج دست‌یابیم حائز اهمیت است .  زیرا بخش سلامت با نیازهای روزافزون روبه‌رو است  . و این در حالی است که حجم منابع روبه کاهش است اما، پیش‌شرط مدیریت خوب  ، وجود یک نظام اطلاعاتی مؤثر است که بدون وجود اطلاعات معتبر و باکیفیت (دقیق، به‌موقع و کامل) امکان مدیریت ثمربخش و کارساز وجود نخواهد داشت.

آگاهی مدیران

بدیهی است استفاده صحیح مدیران از اطلاعات بهتر منجر به ارائه خدمات بهتر و نهایتاً ارتقا سطح سلامت خواهد شد (زکیانی و همکاران، ۱۳۹۰). سرطان به‌طور فزاینده‌ای عامل مهم بار جهانی بیماری در دهه‌های آینده خواهد بود و انتظار می‌رود تعداد موارد جدید به ۱۵ میلیون نفر در سال افزایش یابد که حدود ۶۰ در صد این موارد جدید در کشورهای کمتر توسعه‌یافته جهان به وجود می‌آیند سرطان دومین عامل شایع مرگ‌ومیر در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کم توسعه‌یافته است (اکبری، ۱۳۸۶). در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیون نفر در دنیا با سرطان زندگی می‌کنند، سالیانه بیش از ۱۱ میلیون نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و ۷ میلیون مرگ ناشی از سرطان اتفاق می‌افتد (گزارش بین المللی سرطان [۱]، ۲۰۰۹).

سومین عامل مرگ‌ومیر

تحقیقات نشان داده‌اند که سرطان سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران می‌باشد و سالیانه بیش از ۳۰۰۰۰ نفر در اثر سرطان جان می‌سپارند. برآورد می‌شود که هرسال در کشور بیش از ۷۰۰۰۰ مورد جدید بروز کند از طرفی با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در یک دهه آینده به‌شدت افزایش یابد، بدیهی است این وضعیت ضمن تحمیل بار بیماری زیادی بر نظام سلامت تأثیر شگرف روانی و اقتصادی بر بنیان خانواده و جامعه خواهد داشت (برنامه کنترل فراگیر سرطان در ایران، ۲٬۰۰۶). سرطان پستان در بین کلیه سرطان‌ها درصد زیادی از ابتلا و مرگ‌ومیر را به خود اختصاص می‌دهد و در دنیا و ایران در بین سرطان‌های زنان رتبه اول را دارا است به‌طوری‌که در  جهان میزان بروز آن حدود ۳۸ درصد ۱۰۰۰ نفر و در ایران ۲۵ درصد ۱۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.

آثار سرطان

رشد فزاینده سرطان‌ها به‌ویژه سرطان سینه در کشور با بروز ۲۵ درصد ۱۰۰۰ نفر و حدود ۸۰۰۰ بیمار در سال و آثار اقتصادی، اجتماعی و روانی وارد بر جامعه و خانواده‌ها، وزارت بهداشت را بر آن داشت تا با توجه به تأکید ریاست محترم جمهوری مبنی بر اتخاذ تدابیر مؤثر و کارآمد نسبت به جمع‌آوری اطلاعات دقیق و باکیفیت برای سیاست‌گذاری برنامه‌ریزی و مدیریت بهینه درمان این‌گونه بیماران با تجویز منطقی داروهای گران‌قیمت شیمی‌ درمانی ازجمله داروی هرسپتین (Trastuzumab) از طریق راه‌اندازی سامانه مدیریت درمان سرطان سینه اقدام نماید که قادر به تأمین اهداف موردنظر باشد لذا پس از بحث و مذاکرات لازم، مقام محترم وزارت بهداشت و شورای معاونین تصمیم اتخاذ نمودند، اجرای طرح موردنظر به معاونت تحقیقات و فناوری واگذار گردد.

سامانه مدیریت درمان

با توجه به این مأموریت از مهرماه سال ۱۳۸۸ معاونت تحقیقات نسبت به طراحی و راه‌اندازی سامانه مدیریت درمان بیماران مبتلابه سرطان سینه اقدام نمود. هدف از اجرای طرح، جمع‌آوری موارد ابتلا به سرطان و مرگ‌ومیر ناشی از آن به روش ثبتی یکپارچه و بر خط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا