اخبارعلمی

قارچی که عمرتان را طولانی می کند

برخی معتقدند مصرف قارچ گانودرما دارای خاصیت ضدالتهابی است. قارچ جاودانگی در رده اَبَر غذاها دسته‌بندی می‌شود و کشف خاصیت درمانی آن به ۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

به گزارش خبرگزاری هاگ- از موارد استفاده از این قارچ در طب سنتی می‌توان برای درمان بی‌خوابی، تنگی نفس، تقویت حافظه،بیماری‌های کلیه و کبد، ورم مفاصل، آسم نام برد. یافته‌های حاصله از مطالعات علمی انجام‌شده در رابطه با خواص این قارچ نشان می‌دهند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن افرادی که دارای بیماری هستند بسیار مفید است. البته در بدن افرادی که سالم هستند تأثیری ندارد.

بازار مالی گانودرما در بازار جهانی

تجارت قارچ گانودرما یا قارچ ریشی دارای بازار جهانی حدود ۲٫۱۶ میلیارد دلاری است؛ یعنی چیزی حدود ۲ درصد از میزان کل فروش مواد غذایی در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها دانشمندان در یک آزمایش، محصولات قارچ جاودانگی ۲۰ کارخانه را که شامل قرص، کپسول، چای و دیگر محصولات مصرفی آن هستند را به همراه ۱۷ کیت پرورش این قارچ مورد آزمایش و بررسی قرار داده‌اند.

به دنبال این بررسی‌ها متوجه شده‌اند که هیچ‌کدام از این محصولات تجاری خالص نیستند و گونه‌های دیگری از قارچ‌ها در تولید و تهیه آن‌ها استفاده‌شده است. تنها یکی از کیت‌های پرورش قارچ گانودرما حاوی G. lucidum خالص بود و ۸۶ درصد بقیه محصولات شامل نوعی دیگری از قارچ گانودرما به نام G. lingzhi بودند.

طرز استفاده از گانودرما در سفرهای غذایی

این قارچ بو و طعم دل‌پذیری ندارد و خام آن قابل خورده شدن نیست. در کشورهای مختلف به‌غیراز چین ژاپن و کره این قارچ به‌صورت ترکیب با خوردنی‌ها یا دمی‌های مختلف به‌خصوص قهوه است. تحقیقات اولیه نشان از این دارد که مصرف عصاره قارچ ریشی روزانه به مدت ۱۲ ماه باعث کاهش تعداد تومور در افراد مبتلابه آدنوم‌های کولورکتال می‌شود.

همچنین در مقاله‌ای که توسط موسسه کاکرین منتشرشده و حاصل تحقیق متخصصانی از دانشگاه لیورپول بر روی خواص درمانی این قارچ بوده، تاثیرات مثبتی در اثر استفاده از این قارچ به‌صورت جانبی برای کمک به روش‌های معمول درمان سرطان دیده شده است.

گفتنی است، نتایج برخی از تحقیقات علمی نیز ثابت کرده‌اند، مصرف یک محصول خاص قارچ ریشی (گانوپُلی) روزانه به مدت ۱۲ هفته باعث کاهش میزان هموگلوبین می‌شود، اما میزان قند خون افراد مبتلابه دیابت نوع ۲ را کاهش نمی‌دهد.

گانودرما در قالب‌های مختلف

شایان‌ذکر است، ریشی به‌صورت تازه یا به شکل خشک برای استفاده در غذا و همچنین به شکل کپسول، قرص یا عصاره موجود است. میزان مصرف درمانی قارچ گانودرما برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بروز مشکل ۲٫۵ گرم در روز است که در ۴ وعده و با شکم خالی مصرف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

دکمه بازگشت به بالا