اخباراخبار اقتصادی

قارچ ارزان می شود

باغبانی دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  آخرین وضعیت بازار قارچ اظهار کرد: سال گذشته با شیوع کروناو برنامه‌ریزی برای افزایش سرانه مصرف، تهدید کرونا به فرصت تبدیل شد به طوری که نه تنها درفروش قارچ مشکلی نداشتیم، بلکه با افزایش تن آژ  تولید مواجه شدیم.

وی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی با حداکثر ظرفیت کار می‌کنند، افزود: اکثر واحدها به فکر توسعه افتاده‌اند که بااین‌وجود پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۰۰ هزارتن قارچ و ۹۰۰ هزار تن کمپوست تولید شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با آغاز موج چهارم کرونا و تأثیر محدود در بازار تدابیری اندیشیده شده تا بعد از ماه رمضان از طریق صندوق تنظیم بازار قارچ، قیمت را متعادل کنیم تا تولیدکنندگان بتوانند به تولید ادامه دهند.

دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ قیمت هر کیلو قارچ فله درب کارخانه را ۲۰ هزارتا ۲۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر هر کیلو قارچ در مغازه با نرخ ۳۰ هزار تومان باید عرضه شود، همچنین قیمت هر بسته قارچ ۲۰۰ گرمی برای مصرف‌کننده ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان است.

این مقام مسئول در واکنش به عرضه قارچ فله‌ای با نرخ ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان در بازار بیان کرد: مغازه‌داران حداکثر هر کیلو قارچ را با نرخ ۳۵ هزار تومان باید عرضه کنند و فروش با نرخ‌های بالاتر غیرمنطقی است.

باغبانی در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات قارچ تصریح کرد: با توجه به تصمیمات خلق‌الساعه به‌واسطه مشکلات داخل، بازار صادرات دچار نوسان می‌شود و امسال با وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری هستیم که صادرات به روسیه آغاز شود، بدین منظور قرار است یارانه به لجستیک محصولات فسادپذیر اختصاص یابد که در صورت تحقق این امر تولید تا ۴۰۰ هزار تن قارچ برای پرورش‌دهندگان توجیه اقتصادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا