قارچ‌های داروییمعرفی انواع قارچ‌ و آشنایی با تمام قارچ هاویکی قارچ

آشنایی کامل با قارچ ستاره زمینی + آرایه شناسی

آرایه‌شناسی

 

  • فرمانرو: Fungi
  • دسته: Basidiomycota
  • رده: Agaricomycetes
  • راسته: Geastrales
  • تیره: Geastraceae
  • سرده: Geastrum
  • گونه: (Geastrum coronatum (about 50 types
  • نام علمی: Geastrum

دلیل نام‌گذاری قارچ ستاره زمینی، شکل خاص آنها پس از باز شدن پوشش خارجی قارچ است. اندام تولید هاگ (Basidiocarp) در این‌گونه قارچ‌ها مانند سایر خویشاوندان نزدیکش، کروی شکل است و درون یک پوشش قرار دارد.

درواقع، نحوه باز شدن پوشش خارجی قارچ ستاره زمینی، به آن شکلی ستاره‌ای می‌دهد. در این زمان، هاگ‌های رسیده در اثر برخورد قطرات باران یا تماس حیوانات با اندام هاگزا و از طریق منفذی که بالای آن قرار دارد، خارج و در هوا پخش می‌شوند. این قارچ، مثال جالبی از سازگاری موجودات زنده با محیط زندگی‌شان را نشان می‌دهد.

پراکنش قارچ ستاره زمینی در ایران، در پوشش‌های جنگلی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، و زمان رویش آن پاییز است.

اندام بارده

اندام بارده یا گاستروکاپ (Gastrocarp) قبل از تکامل و شکافته شدن دیواره‌ی بیرونی به شکل کروی و به‌اندازه‌ی ۴۵-۱۵ میلی‌متر دیده می‌شود. دیواره‌ی درونی اندام بارده یا اندوپریدیوم (Endloperidium) به شکل یک کیسه‌ی محتوی بازیدیوسپورها، به‌اندازه‌ی ۱۰ تا ۳۰ میلی‌متر و به رنگ خاکستری تیره دیده می‌شود.

اندوپریدیوم در این‌گونه بدون پایه است. پیرامون دهانه‌ی کیسه‌ی اسپور یا اصطلاحاً پریستوم که محلی برای آزاد شدن اسپورهاست، در این‌گونه فاقد شیار است.

دیواره‌ی بیرونی یا اگزوپریدیوم (Exoperidium) به شکل زوائد ستاره‌ای شکل شکافته می‌شود. تعداد این زوائد در این‌ گونه معمولاً بین ۱۵-۵ است.

اندام بارده این‌گونه هیگروسکوپیک (Hygroscopic) بوده و به‌محض خشک شدن شرایط محیطی با انتقال نمونه به هرباریوم زوائد ستاره شکل به سمت بالا جمع شده و کیسه‌ی اسپور را دربرمی گیرد.

بازیدیوسپورها کروی و به قطر ۵/۱۰ – ۵/۷ میکرومتر بوده و به‌وسیله‌ی یک پوشش ظریف از زوائد زگیلی پوشیده شده‌اند.

خواص دارویی

علی‌رغم مطالعات گسترده بر روی گروه‌های مختلف قارچی به‌منظور استخراج ترکیبات مؤثر و بررسی اثرات احتمالی دارویی، تحقیقات بر روی گروه قارچ‌هایی که اصطلاحاً تحت عنوان ستاره‌ی زمینی (Earth Stars) شناخته می‌شوند، انجام نگرفته بود.

معدود تحقیقات انجام‌شده طی سال‌های اخیر، نشانگر وجود گلوکان ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پلی ساکارید های موجود در قارچ‌ها، در قارچ ستاره‌ی زمینی A. hygrometricus است.

ترکیب AE2 استخراج‌شده از قارچ، از طریق عملکرد ماکروفاژها و سلول‌های NK موجب کنترل رشد سلول‌های توموری و کاهش گسترش آن در میزبان‌های موردبررسی می‌گردد (2010,.Mallick et al).

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا