دانستنی‌هاقارچ داروییمعرفی قارچ‌ها

قارچ طاقچه ای هنرمندان

آرایه شناسی

فرمانرو: Fungi

بخش: Basidiomycota

دسته: Agaricomycetes

رده: Polyporales

تیره: Ganodermataceae

جنس: Ganoderma

گونه: G. applanatum

نام علمی: Ganoderma applanatum

مترادف:
Boletus applanatus
Elfvingia applanata
Fomes applanatus
Fomes vegetus
Ganoderme aplani
Ganoderma lipsiense
Polyporus applanatus
Polyporus vegetus

پراکنش در ایران: تاکنون وجود این قارچ بر روی چوب و درختان جنگل‌های استان‌های مازندران، گلستان، گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی گزارش شده است.

زمان رویش: با توجه به این که اندام بارده قارچ، چندساله و مقاوم است، بنابراین معمولاً در تمام فصول سال قابل رؤیت می‌باشد.

اندام بارده چند ساله، به شکل طاقچه‌ای و تخت، به عرض ۵۰-۵ و به ضخامت ۱۵-۳ سانتی متر، سفت و چوبی می‌باشد. به ندرت ضخامت اندام بارده در مقایسه با پهنای آن در حدی است که شکل اسم اسبی به خود گیرد. سطح اندام بارده به رنگ قهوه‌ای خاکستری تا قهوه‌ای قرمز دیده می‌شود که به وسیله‌ی ردیفی از شیارهای متحدالمرکز یا نامنظم پوشیده شده است. بخش‌هایی از سطح کلاهک غالباً با پوششی از اسپورهای قارچ به رنگ قهوه‌ای پوشیده می‌شود.

سطح منافذ در سطح تحتانی اندام بارده به رنگ سفید است که با تماس یا هر برخوردی به قهوه‌ای تغییر رنگ داده و این تغییر رنگ در سطح قارچ ثبت می‌گردد. به همین دلیل سطح منافذ در بخش تحتانی قارچ به عنوان یک سطح مناسب برای طراحی استفاده می‌شود. بر همین اساس، در مواردی قارچ با نام عمومی قارچ طاقچه‌ای هنرمندان شناخته می‌شود.

قارچ طاقچه ای هنرمندان, هاگ

اسپورها

اسپورها بیضوی با یک سمت صاف، با دو دیواره و به اندازه‌ی ۷-۹۷۵-۶ میکرومتر هستند. رنگ نقش اسپوری قهوه‌ای است. بازیدیوم ها چماقی شکل، چهار اسپوری و به اندازه‌ی ۱۰-۸ × ۲۵-۱۸ میکرومتر بوده، اما سیستیدیوم در این گونه دیده نمی‌ شود.

تاریخچه‌ی استفاده از عصاره‌ی قارچ G.applanatum به منظور درمان و معالجه‌ی امراض مختلف در میان چینیان و ژاپنیان باستان به هزاران سال قبل باز می‌گردد. بر این اساس، تحقیقات وسیعی در زمینه‌ی بررسی تاثیرات دارویی این گونه به انجام رسیده و یا در دست انجام است.

با توجه به استفاده‌ی مردم باستان از این قارچ در درمان انواع سرطان‌ها، خواص ضد توموری ترکیبات مختلف این قارچ بررسی و ثابت شده است که اگزوبیوپلیمرهای تولیدی توسط قارچ، در حد قابل توجه از رشد سلول‌های سرطانی سارکومای ۱۸۰ ممانعت به عمل آورده و موجب افزایش فعالیت سلول‌های NK می‌گردند. (2008.Jeong et al)

قارچ جمینوپایلوس
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا