دانستنی‌هاقارچ های سمیمعرفی قارچ‌ها

قارچ مورل تقلبی

آرایه‌شناسی

فرمانرو: Fungi

دسته: Ascomycota

رده: Pezizomycetes

راسته: Pezizales

تیره: Discinaceae

سرده: Gyromitra

گونه: G. esculenta

نام علمی: Gyromitra esculenta

مترادف: (Helvella esculenta Pers. (1800
(1907) Physomitra esculenta

«قارچ مغز»، یا مورل تقلبی یکی از عجیب‌ترین انواع قارچ‌هاست. نام علمی این قارچ گیرومترا اسکولنتا(gyromitra esculenta) است. شکل عجیب قارچ‌های گیرومیترا (Gyromitra) مربوط به اندام باردهی (Apothecium) آنها است که چین‌خوردگی‌هایی شبیه مغز دارد.

اندام باردهی مغز مانند این‌گونه قارچ که حدود ۱۰ سانتیمتر بزرگی دارند، می‌تواند به رنگ‌های مختلف قرمز، شاه‌ بلوطی، ارغوانی، سیاه و قهوه‌ای طلایی دیده شود. گونه‌های مختلف این قارچ در مناطق مختلفی از اروپا زندگی می‌کنند.

محل رشد

این جانداران را بیشتر می‌توانید در پای مخروط داران پیدا کنید. در این مورد که آنها خوراکی هستند یا نه، باید گفت بعضی از مردم این قارچ‌ها را می‌خورند و حتی خوشمزه می‌دانند اما افرادی هم هستند که آنها را می‌خورند و می‌میرند!

این یعنی بین یکی از گونه‌های خوراکی آن‌که Gyromitra Esculenta نامیده می‌شود احتمالاً نمونه‌های سمی هم وجود دارند. این قارچ در کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شرقی غذای لذیذی شناخته می‌شود، درحالی‌که در اسپانیا فروششان به دلیل امکان سمی بودن برخی انواعشان، ممنوع است.

قارچ مورل تقلبی, هاگ

عوارض مصرف

سمی که در این‌گونه یافت شده است، سمی حلّال در آب به نام گیرومیترین است که وقتی آن را می‌خورید در بدن به مونومتیل‌ هیدرازین تبدیل می‌شود. این سم در درجه‌ی اول کبد، و سپس دستگاه عصبی و گاهی کلیه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چند ساعت پس از مصرف این قارچ علائمی از قبیل اسهال و استفراغ و بعدازآن سرگیجه، ضعف و بی‌حالی و سردرد به سراغ فرد می‌آید. در بدترین حالت این وضعیت به کما و مرگ در عرض یک هفته منجر می‌شود.

گفته می‌شود برای مصرف خوراکی این قارچ، می‌توان با آب پز کردن و دور ریختن آب و تکرار این عمل برای چندین بار، از خطرات سم قارچ در امان ماند، اما ازآنجایی‌که ممکن است این عمل در خیلی از مواقع کارساز نباشد، این قارچ در بسیاری از کشورها، به همراه هشدارهای ایمنی برای مصرف خوراکی به فروش می‌رسد.

معمولاً در بهار و اوایل تابستان، زیر کاج‌های مخروطی در خاک‌های شنی، جوانه می‌زند. این قارچ شباهت زیادی به مغز دارد و می‌تواند تا ۱۰ سانتی‌متر بلندی و ۱۵ سانتیمتر پهنا پیدا کند. بلندی ساقه سفید آن‌هم می‌تواند به ۶ سانتی‌متر برسد.

موارد مصرف

این قارچ در املت، سوپ یا به‌صورت سرخ‌شده در فنلاند مصرف می‌شود. بااینکه معمولاً هنوز این قارچ را قبل از تهیه، نیم پز می‌کنند، اما شواهد اخیر نشان داده که حتی به این روش هم ممکن است به‌طور کامل، خوردنش بی‌خطر نباشد، بنابراین، نگرانی از اینکه حتی پس از رعایت همه نکات و آماده کردن غذا به روش صحیح، بازهم خطر به قوت خود باقی باشد، وجود دارد.

فراموش نکنید شما به‌هیچ‌وجه نباید قارچی را که درجایی سبز شده است و آن را نمی‌شناسید بخورید و یا حتی آن را مزه مزه کنید.
حیات پیچیده امروز مدیون فعالیت قارچ های باستانی
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا