دانستنی‌هاقارچ داروییمعرفی قارچ‌ها

قارچ پلی پور تیغه دار

پراکنش در ایران: این قارچ از روی میزبان های چوبی متعددی از پوشش های جنگلی استان های مازندارن، گیلان، گلستان و جنگل های ارسباران در آذربایجان جمع آوری شده است و زمان رویش آن در  بهار، تابستان و پاییز است.

اندام بارده یک ساله، به شکل نیم دایره تا بادبزنی و تخت که بدون وجود پایه از یک سمت به بستر رشدی متصل می گردد. اندام بارده به شعاع تا ۸ سانتی متر است.

رنگ سطح کلاهک اغلب سفید خاکستری، خاکستری قهوه ای تا قهوه ای و قرمز دیده میشود. سطح کلاهک صاف یا پوشیده از موهای ریز بوده و به وسیله ی ردیفی از نوارهای رنگارنگ متحدالمرکز تزئین شده است.

سطح زیرین اندام بارده از مجموعه ای از تیغه های مستطیلی و کشیده به رنگ کرمی تشکیل شده است.

اسپورها

اسپورها بیضوی، غیرآمیلوئیدی، به اندازه ی 3/5-1/5 * 6-5 میکرومتر با نقش اسپوری به رنگ سفید، بازیدیوم ها چماقی شکل و به اندازه ی 7-5 * 25-20 میکرومتر دیده می شوند. سیستیدیوم در این گونه دیده نمی شود. سیستم هیفی از نوع تری میتیک بوده و هیف های زایشی دارای قوس اتصال اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، این قارچ دارای ترکیبی بنزوکینون با نام بتولينان (Betulinan) است. بتولينان A به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده است، به طوری که این ترکیب در ممانعت از پروکسیده کردن چربی ها حتی تا چهار برابر مؤثرتر از ویتامین E عمل می کند.(Lindequist 2005)

قارچ پلی پور تیغه دار, هاگ
تأثیر پلی ساکاریدهای استخراج شده از کشت های میسلیومی قارچ در برابر سلول های سرطانی سارکوما ۱۸۰ و ارليخ در موش های آزمایشگاهی به اثبات رسیده است. همچنین تأثیر ضد توموری عصاره های آبی و اتیل استات این قارچ در برابر سلول های سرطانی سارکوما ۱۸۰ و هپاتوما (SMMC) در موش و انسان ثابت شده است. (2006 ,.Ren et al)

در یک تحقیق دیگر، اثرات آنتی میکروبی عصاره های مختلف قارچ مورد بررسی قرار گرفته و مشخص گردید که عصاره ی قارچ دارای تاثیر بازدارندگی در برابر باکتری های Staphylococcus aureus و S.epidermnidis است.( Yamac and Bilgili 2006) اخيرا ثابت شده است که اگزوپلی ساکاریدهای قارچ دارای تاثیر هیپوگلایسمی بوده و در کاهش قند خون نمونه های آزمایشگاهی موثر بوده اند. (2009 ,.Yamac et al)

معرفی 4 نوع قارچ خوراکی
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا