معرفی انواع قارچ ها

قارچ ها در رده گیاهان قرار نمیگیرند! از نظر علمی گیاهان حاوی سبزینه بوده و می توانند عمل فوفتوسنتز انجام دهند و غذای خود را بسازند اما قارچ ها در دسته بندی گیاهان قرار نمی گیرند زیرا فاقد کلروفیل (سبزینه) بوده و قادر به تامین غذای مورد نیاز خود از طریق فرآیند فوتوسنتز نمیباشند( قارچ ها نیازی به نور خورشید ندارند) ؛ همچنین قارچ ها فاقد ریشه، ساقه و برگ هستند. قارچ ها به 2 صورت غذای خود را تامین می کنند. دسته ای از قارچ ها بصورت ساپروفیت مواد مغذی را از تجزیه (حیوانات و گیاهان مرده) کودهای آلی، چوبهای پوسیده، برگها و خاک تامین میکنند؛ دسته دیگر قارچ ها بصورت انگل از موجود زنده تغذیه کرده و یا ممکن است بصورت رابطه همزیستی ای که با گیاهان برقرار میکنند، گلوکز درختان و سایر گیاهان را با مواد معدنی و آب مبادله کنند. معرفی انواع گونه های قارچ کاری سخت و تا حدودی غیر ممکن می باشد زیرا در طبیعت بیش از 40 هزار گونه قارچ وجود دارد، که مسلما از همه آنها اطلاعات کاملی در دست نیست. اما بطور کلی قارچ ها شامل سه دسته اصلی قارچ خوراکی ، قارچ دارویی و قارچ سمی می باشند (البته قارچ هایی هم هست که غیرخوراکی هستند ولی سمی نیستند!)

 

قارچ های خوراکی

خوراکی بودن قارچ‌ ها می‌تواند به صورت عدم وجود ترکیبات سمی برای انسان در قارچ و داشتن مزه و بوی مطبوع تعریف شود. انسان‌ها از قارچ‌های خوراکی به دلیل ارزش غذایی آن‌ ها برای غذا استفاده می‌کنند. البته بعضی از قارچ ها هم هستند که بعد از طبخ قابل خوردن می باشند و به صورت خام، خوراکی نمی باشند. قارچ‌های خوراکی شامل گونه‌های زیادی می‌شوند که ممکن است به صورت وحشی در طبیعت چیده شده یا پرورش داده شوند. شناختن قارچ‌ های خوراکی وحشی از قارچ‌های سمی به تجربه و تخصص بسیاری نیاز دارد و خطر سمی بودن قارچ‌ هایی که در طبیعت یافت می‌شوند بسیار بالاست؛ بنابراین هرگز نباید قارچ‌ های موجود در طبیعت را به صرف داشتن ظاهر خوب مصرف کرد.

  • البته دسته ای از قارچ ها نیز وجود دارند که حاوی مواد و ترکیبات سمی نمی باشند ولی مزه یا بوی به شدت بدی دارند که جزو قارچ های غیرخوراکی طبقه بندی می شوند.

 

قارچ های سمی

به قارچ هایی که حاوی ترکیبات سمی هستند و به بدن آسیب می رسانند قارچ سمی گفته می شود. قارچ های سمی بطور کلی از 3 طریق باعث مسمومیت می شوند

1- قارچ هایی که بر روی سیستم عصبی اثر می گذارند . قارچ هایی که حساسیت به الکل ایجاد می کنند .

آمانیت قرمز یا زرد ( A manita muscarica ) عامل بسیاری از اینگونه ازمسمومیت های قارچی می باشد .

قارچهای مخدر نیز از جمله قارچ هایی می باشند که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارند . مصرف این قارچها باعث می شوند که شخص صداها و مناظری را که وجود ندارد ، حس کند و دچار اوهام می گردد . آمانیتا قرمز یا زرد یکی از قارچ های مخدر می باشد .

2- قارچ هایی که بر روی دستگاه گوارش اثر دارند و باعث بروز اختلال در کارکرد دستگاه گوارش می شوند

3- قارچ هایی که مصرف آنها موجب از بین رفتن سلول ها می شوند این قارچها دارای سموم همولتیک بوده و گلبولهای قرمز خون را منهدم می کنند یا باعث از کار افتادن ارگان های بدن مانند کبد می شوند؛ از این قارچ ها می توان به آمانیتا فالوئید اشاره کرد

 

قارچ های دارویی

استفاده از قارچ ها به عنوان دارو از زمان های دور مرسوم بوده و مخصوصا قارچ ها جایگاه ویژه ای در طب سنتی شرقی داشته اند. امروزه نیز استفاده از قارچ های دارویی رواج زیادی دارد و هنوز هم مردم به خواص دارویی قارچ ها اعتقاد دارند که البته بی دلیل نیست. قارچ ها حاوی مواد عالی و معدنی گوناگونی هستن و از این رو می توانند برای بدن و درمان بیماری ها بسیار مفید باشند.حتی یکی از مهمترین آنتی بیوتیک ها که امروزه در مبارزه با بیماریهای عفونی کاربرد دارد ، پنی سیلین می باشد که از نوعی قارچ میکروسکوپی بدست می آید.

 

شناسایی قارچ ها

شناسای قارچ ها اغلب بسیار دشوارتر از شناسای پرندگان یا درختان می باشد. زیرا هزاران گونه قارچ وجود دارد که برای آنها حتی نام هم انتخاب نشده است. شناسایی قارچ از روی ظاهر به ندرت امکان پذیر می باشد و برای شناسایی قارچ باید مطالعات دقیق که اکثرا نیاز به آزمایشگاه دارد، باید صورت پذیرد؛ از این رو همیشه کارشناسان به مردم توصیه می کنند که از مصرف قارچ های وحشی در طبیعت خودداری نماییند زیرا شناسایی و تشخیص قارچ ها بسیار مشکل بوده و نیازمند آزمایشات دقیق علمی می باشد.

اکثر قارچ های روییده در طبیعت سمی می باشند که مصرف آنها ممکن است باعث مشکلات جدی برای بدن از جمله نارسایی های کبدی خواهد شد. روش های سنتی از قبیل امتحان کردن قارچ با شیر، یا کشیدن قارچ به قاشق نقره و یا بودن حشرات در دور قارچ … هم که برای شناسایی قارچ سمی از خورکی مطرح می شود به هیچ عنوان مبنای علمی نداشته و بسیار خطرناک و ریسکی می باشند؛ ریسکی که ممکن است به قیمت جان یا سلامتی شما باشد!!!

 

دایرت المعارف قارچ

در این صفحه به معرفی انواع قارچ ها به صورت کامل می پردازیم و مجموعه ای از اطلاعات درباره گونه های مختلف قارچ را که جمع آوری کرده ایم به همراه تصاویر، در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم؛ همچنین به شما عزیزان این قول را میدهیم که تمامی تلاش خود را برای کاملتر شدن این مجموعه انجام دهیم.

 

تمامی تلاش ما در هاگ، رسانه تخصصی قارچ بر این است که بتوانیم مجموعه ای کامل از اطلاعات درباره قارچ ها برای شما عزیزان فراهم نماییم. از این رو در چند سال گذشته با عنایت به تمامی محدودیت های پیش رو، تمامی تلاش خود را برای جمع آوری کلیه اخبار و اطلاعات در حوزه قارچ انجام داده ایم که نتیجه آن سایتی می باشد که پیش رو دارید.

 

معرفی قارچ ها