اخبار اقتصادی صنعت قارچ

زیان پرورش دهندگان قارچ خوراکی از ۱۱ میلیارد تومان گذشت

نگرانی افراد از مصرف قارچ‌های خوراکی، منجر به زیان روزانه ۱۱.۵ میلیارد تومانی پرورش‌دهندگان شد.

به گزارش خبرگزاری هاگ- محمدحسن افشار، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در اظهارات خود پیرامون شرایط اخیر، ضمن انتقاد از نرخ پایین قارچ در بازار عنوان کرد: در ماه‌های اخیر، مصرف قارچ‌های سمی توسط جوامع روستایی و گردشگری و وجود برخی مشکلات و بیماری‌ها و اطلاع‌رسانی نادرست برخی رسانه‌های گروهی، آثار منفی بر مصرف قارچ‌های خوراکی به‌جا گذاشت.

اطلاع‌رسانی نادرست در خصوص قارچ‌های خوراکی

این مقام مسئول در خصوص شایعات اخیر در رابطه با قارچ‌های سمی، تصریح کرد: مصرف قارچ‌های خوراکی هیچ‌گونه ارتباطی با قارچ‌های سمی ندارد،  اما اطلاع‌رسانی نادرست موجب شد که بسیاری از افراد از مصرف قارچ خودداری کنند که درنهایت این امر ضرر و زیان تولیدکنندگان ناشی از کاهش قیمت قارچ در بازار را به همراه داشت.

نرخ قارچ در بازار

افشار در ادامه صحبت‌های خود متوسط قیمت منطقی فروش هر کیلو قارچ در بازار را ۷۵۰۰ تومان اعلام کرده و خاطرنشان کرد: قارچ‌های تولیدی
همچنان با نرخ‌های پایینی در بازار توزیع می‌شود، به طوری که فروش هر کیلو قارچ با احتساب قیمت تمام‌شده زیان حداقل ۲۳۰۰ تومانی تولید
کنندگان را در بردارد.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به ظرفیت تولید کشور گفت: روزانه ۵۰۰ تن قارچ در کشور تولید می‌شود و این در حالی است که نگرانی افراد از مصرف قارچ‌های خوراکی به سبب اطلاع‌رسانی نادرست رسانه‌ها ناشی از مسمومیت قارچ‌های سمی، افت شدید قیمت و زیان روزانه 11.5 میلیارد تومانی پرورش‌دهندگان را به همراه داشته است. نگرانی افراد از مصرف قارچ‌های خوراکی ناشی از اطلاع‌رسانی نادرست برخی رسانه‌‌ها منجر به زیان روزانه ۱۱.۵ میلیارد تومانی پرورش‌دهندگان شد.

به گفته این مقام مسئول؛ قارچ بهترین نوع پروتئین گیاهی است و به افراد این اطمینان خاطر را می‌دهیم که با خیال آسوده قارچ خوراکی را مصرف کنند.

ادامه روند فعلی؛ تعطیلی واحدهای تولیدی

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در تکمیل سخنان خود با اشاره به شرایط سخت حال حاضر در حوزه این صنعت، تصریح کرد: با توجه به نگرانی افراد نسبت به  مصرف قارچ و قیمت پایین محصول در بازار، بسیاری از تولیدکنندگان به سبب اقساط معوق بانکی و ضرر و زیان هنگفت قادر به تأمین مواد اولیه کامپوست واحدهای خود  نیستند، که ادامه این روند تعطیلی بسیاری از واحدهای پرورش را به همراه خواهد داشت.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا