اخباراخبار عمومی و گزارش

فصل بهار و قارچ های سمی

به گزارش خبر گزاری هاگ ، به نقل از  اراک ایرنا : سردبیر مجله سم‌شناسی و مسمومیت در ایران گفت: فصل بهار زمان رشد انواع قارچ و داروهای گیاهی در بستر طبیعت است و ۳۰ درصد از قارچ‌های سفید خودرو سمی است و مردم باید از مصرف روئیدنی‌های ناشناخته بپرهیزند.

دکتر «حسن صلحی» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: قارچ سفید با عنوان «آمانیتا» فوق‌العاده خطرناک و خوردن آن موجب آسیب جدی به سیستم بندی و حتی مرگ می‌شود.

وی اظهار داشت: این نوع از قارچ سفیدرنگ موجب می‌شود تا افراد به‌اشتباه آن را برای خوردن بچینند و مصرف کنند و تا زمان بروز علائم مصرف افراد از سمی بودن آن مطلع نمی‌شوند و با اسهال و استفراغ به مراکز مراجعه می‌کنند که دیرهنگام است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: اگر ۱۰۰ نفر قارچ غیرخوراکی را مصرف کنند ۳۰ نفر از آنان مسموم و حدود پنج نفر نیز فوت خواهند کرد.

صلحی افزود: تمامی قارچ‌های رنگی سمی هستند و افراد با مشاهده در طبیعت نباید آنها را برای مصرف بچینند.

سردبیر مجله سم‌شناسی و مسمومیت ایران گفت: در برخی از گونه‌های قارچ، فرد استفاده‌کننده دچار توهم می‌شود و اگر فرد بیماری قلبی داشته باشد درمان به‌سختی یا غیرممکن خواهد بود.

صلحی افزود: در صورت مصرف قارچ‌های ناشناخته باید افراد به‌سرعت به پزشک مراجعه کند که در صورت مراجعه دیرهنگام اختلال کبدی اتفاق می‌افتد و احتمال مرگ وجود دارد.

وی اظهار داشت: قارچ‌ها انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها خوراکی و برخی دیگر سمی است اما تشخیص آنها از روی ظاهر امکان‌پذیر نیست و بهترین کار نچیدن قارچ‌ها از طبیعت است.

بهار سال گذشته در مناطق مختلف کشور اخبار متعددی از مسمومیت با قارچ سمی در رسانه‌ها منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا