دانستنی‌هاقارچ و خانواده

استفاده از قارچ برای تولید کاغذ

برخي از قارچ‌هاي چوبزی آنزيم‌هايي توليد می‌كنند كه در صنايع كاغذسازي كاربرد دارد. از اين قبيل آنزيم‌ها میتوان به سلولاز، هم يسلولاز، پكتيناز، زالايناز، لاكاز، پروتئاز و اندوگلوكناز اشاره کرد.


برخي از اين آنزيم‌ها در فرایند رنگ‌بری و سفيدسازي خمير كاغذ نقش ايفا می‌کنند و برخي نیز اثر تع يينك‌نند های در ارتقای يكفيت كاغذ دارند. به‌عنوان مثال آنزيم پكتيناز در استفاده از گياهان غيرچوبي براي تهيه كاغذ كاربرد دارد و آنزيم لاكاز در افزايش مقاومت كاغذهاي بازيافتي بسيار مؤثر است.

امروزه آنزيم‌های قارچي مورد نیاز، با هزينه‌های سنگين ارزی به کشور وارد می‌شود. از این‌رو سرمايه‌گذاری بخش خصوصی برای تولید آن، علاو ه بر سود سرشاری که خواهد داشت خدمت بزرگی به منابع طبیعی و صنایع کشور خواهد بود.

براساس توالي رويش گروه‌هاي قارچي استفاده کاربردی که این بخش می‌تواند داشته باشد در تعیین ارزش و قیمت‌گذاری چوب‌های صنعتی در زمینه تجارت چوب است. بدین صورت که براساس گروه‌های قارچی که روی چوب‌های جنگلی میرویند ارزش و میزان کیفیت حفظ شده و باقی‌مانده چوب می‌تواند ارزیابی شود.
به‌عنوان مثال برخی گونه‌های قارچی در سلامت کامل گیاه روی آن رشد می‌کنند. این موضوع نشان‌دهنده آن است که چوب از سلامت و کیفیت خوبی برخوردار است و قیمت و ارزش آن نزدیک به ارزش چوبکاملاً سالم است. برخی دیگر از گونه‌های قارچی روی درختان ضعیف‌تر و پیرتر میرویند که نشان‌دهنده کاهش ارزش چوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا