اخبار علمی حوزه قارچ

اهمیت قارچ های بومی در طبیعت

حذف برخی آلودگی های محیط زیست با قارچ‌ها

حمیدرضا پوریانفر مدیر گروه پژوهشی زیست‌ فناوری قارچ‌های صنعتی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، اهمیت قارچ های بومی در طبیعت را به لحاظ زیست محیطی، بالا برشمرد و بر لزوم حفاظت از آنها تاکید کرد.

دکتر پویانفر گفت: قارچ‌های کلاهک‌دار بومی که به صورت خودرو در مناطق مختلف جغرافیایی کشور ایران می‌رویند، به لحاظ محیط زیستی بسیار حائز اهمیت هستند و نقش مهمی در اکوسیستم مناطق دارند.

 

نقش قارچ‌ های بومی در پاکسازی طبیعت

وی اضافه کرد: رشته های میسلیوم (ریشه قارچ) قدرت هضم آنزیمی بسیار بالایی دارند و میتوانند انواع چوب درختان، بازمانده گیاهان و حتی باقیمانده جانوران را تجزیه کرده و مواد آلی آن را به طبیعت بازگردانند. قارچ های بومی از این مواد برای رشد خود استفاده میکنند و برخی از مواد را نیز در همزیستی با گیاهان به آنها میدهند.

بنابراین قارچ ها میتوانند درختان مرده جنگلی را بازیافت کرده و مواد معدنی موجود در آنها را مصرف کنند. ما میتوانیم از همین پتانسیل قارچها برای پاکسازی محیط زیست و کاهش ضایعات کشاورزی و صنعتی، استفاده نماییم.

 

پوریانفر بیان کرد: در کشاورزی ایران، حداقل 30% درصد ضایعات وجود دارد. برخی از این ضایعات نظیر باگاس نیشکر، کاه و کلش غلات و برگ‌های خشک درختانی نظیر نخل می‌تواند توسط قارچ‌های وحشی بصورت آنزیمی هضم شوند. در نتیجه علاوه بر تولید اندام میوه‌‌ده قارچ که ممکن است خوراک جانوران باشد، این ضایعات بهتر به طبیعت برگردانده می‌شود.

مدیر گروه پژوهشی زیست‌ فناوری قارچ‌های صنعتی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: همچنین قارچ‌های وحشی می‌توانند از طریق شبکه میسلیومی خود عناصر سنگین و سمی را از محیط زیست اطراف (آب یا خاک آلوده) جذب کنند که این کار به پالایش محیط زیست کمک بسیاری می‌کند. در نتیجه از این پتانسیل قارچ‌های بومی نیز می‌توان در پالایش محیط زیست بهره برد.

 

اهمیت حفظ قارچ های وحشی

دکتر پوریانفر معتقد است که به دلایل زیست محیطی و همچنین حفظ منابع طبیعی، باید قارچ های بومی حفظ شوند تا نظم اکوسیستم نیز برهم نخورد.
همچنین استفاده از توان محیط زیستی قارچ‌های بومی باید برای انجام تحقیقات و پاکسازی طبیعت باشد. اما متاسفانه چیدن بی‌رویه و منفعت‌ طلبانه این قارچها مانع آن میشود. چیدن بی‌رویه و غیراصولی و برای مقاصد تجاری قارچ‌های وحشی از مناطق طبیعی، ممکن است به شبکه زیرزمینی میسلیوم قارچها آسیب جدی وارد کرده و در درازمدت حتی به بقای آن گونه در منطقه نیز لطمات جبران‌ ناپذیری وارد شود.

وی درباره اهمیت حفظ قارچ های بومی افزود: علاوه بر آن چیدن بی‌رویه قارچ‌ها، به ارتباط پیچیده بین شبکه میسلیوم و گیاهان که با هم رابطه همزیستی دارند، نیز آسیب وارد میکند و نظم اکوسیستم منطقه را از بین میبرد. همچنین ممکن است زنجیره‌های غذایی را که این قارچ‌ها در آن نقش دارند، دچار اختلال کند.

مدیر گروه پژوهشی زیست فناوری قارچ‌های صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی داشتن سیستم دفاعی را از دیگر شگفتی‌های قارچ‌های وحشی برشمرد و گفت: این سیستم برای مبارزه با آفات و بیماری‌ها در همان اکوسیستمی که قارچ‌ها به طور طبیعی می‌رویند، تعبیه شده است.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

جدیدترین اخبار علمی در حوزه قارچ ها را در مجله خبری-آموزشی هاگ دنبال کنید.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *