قارچ شناسیمفاهیم و اصطلاحات قارچویکی قارچ

میسلیوم و ساختمان رویشی قارچ ها

اگر تا به حال فکر می‌کردید که نهنگ آبی بزرگترین موجود زنده روی زمین است، سخت در اشتباهید! زیرا یک نوع قارچ در کوه‌های آبی اورگان که تقریباً 2384 هکتار زمین را اشغال کرده و تخمین زده می‌شود قدمتی 2400 ساله (شاید هم 8000 سال قبل) داشته باشد به مدد میسلیوم‌های گسترده زیرزمین خود توانسته عنوان بزرگترین موجود زنده را از آن خود کند! چطور چنین چیزی ممکن است؟ جواب این سئوال را در این مقاله خواهید یافت.

ما درباره این که میسلیوم چیست، ارتباط میسلیومها با قارچ‌ها چگونه است، و چگونه و چرا در چنین فواصل زیادی به هم متصل می‌شود؟ به شما توضیح خواهیم داد.

میسلیوم چیست؟

میسیلیوم (نخینه)، نقطه آغاز رویش قارچ است که از رشته‌هایی نخ مانند به نام هیفا تشکیل شده است.  مجموعه هیف‌های توخالی رشد می‌کنند و در پیوند با هم شبکه‌ای را تولید می‌کنند که مانند شبکه‌های مخابراتی در تمام زمین پخش می‌شود و ما آن را میسلیوم می‌گوییم.

در مقایسه با یک گیاه، میسلیوم مشابه سیستم ریشه و قارچ مشابه گل است. هنگامی که یک هاگ (مشابه بذر در گیاه) در شرایط مناسب روی بستر مناسبی قرار می‌گیرد، آن هاگ جوانه می‌زند و هیفا رشد می‌کند. مجموعه هیفا منجر به تشکیل چیزی می‌شود که ما به آن اسم میسلیوم داده‌ایم.

 

میسلیوم و ساختمان رویشی قارچ ها

ساختار میسلیوم چگونه است؟

میسلیومهای قارچی با چشم غیر مسلح مانند یک توپ پنبه‌ای به نظر می‌رسند. شبکه‌ای از هیف‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند و میسلیومها را می‌سازند که می‌توانند روی بسترها، در خاک، در زیر زمین، و یا حتی در آب یافت شوند. هر هیف توسط یک دیواره سلولی قوی احاطه شده است. این دیواره سلولی از کیتین ساخته شده که ترکیبی است که در اسکلت بیرونی حشرات نیز وجود دارد و از رشته‌های ظریف هیف‌ها محافظت می‌کند. برخی از اندامک‌های موجود در این سلول‌ها به شرح زیر است:

  • ریبوزوم ها
  • هسته (سلول‌ها ممکن است دو هسته‌ای یا چند هسته‌ای باشند)
  • گلوبول ها
  • واکوئل ها
  • میتوکندری

میسلیوم و ساختمان رویشی قارچ ها

 

4.2/5 - (6 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا