آکادمی آموزش پرورش قارچدانش افزایی در حوزه قارچ

بررسی امکان کاشت قارچ دنبلان

بررسی امکان کاشت قارچ دنبلان در شرایط طبیعی یکی از مهمترین موضوعات و دغدغه های صنعت پرورش قارچ در جهان میباشد. قارچ ها به ویژه قارچ های زیرزمینی مثل قارچ ترافل یا دنبلان از منابع غنی پروتئین و عناصر معدنی هستند و علاوه بر فوائد غذایی، ارزش های بسیار بالای دارویی نیز دارند. پس از جمع آوری قارچ و میزبان آن نسبت به شناسایی گونه های قارچ و میزبان اقدام شد. سپس امکان کشت بافت قارچ در شرایط آزمایشگاهی روی محیط های کشت مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

خاک های مناطق دنبلان خیز نیز تجزیه و ترکیبات آنها مشخص شد. همچنین ترکیبات آنها قارچ و میزبان آن مورد آزمایش قرار گرفت و یک مطالعه اجمالی هم از نظر وضعیت زمین ساخت مناطق دنبلان خیز انجام شد. خاک های اطراف ریز و سفر گیاه میزبان که قارچ دنبلان به صورت همزیست درآنجا مشاهده شد، جمع آوری و خاک همراه با میسلیوم برای آزمایش های بعد نگهداری شد.

به منظور مایه زنی قارچ به ریشه گیاه میزبان (گل آفتابی) با روش های مختلف از جمله مخلوط بافت قارچ با محیط کشت PDA و WA و کشت بذر گیاه میزبان روی آنها و همچنین مایه زنی اندام های قارچ در خاک های گلدان و در عرصه منابع طبیعی و سپس کشت بذور گیاه میزبان در آنها اقدام شد. همچنین کشت بذور گیاه میزبان درخاک های حاوی میسلیوم قارچ دنبلان در گلدان و در عرصه منابع طبیعی ایستگاه مارگون انجام و پس از بررسی، نتایج زیر حاصل شد:

در بعضی مناطق سردسیری و گرمسیری استان کهکلویه و بویراحمد، قارچ دنبلان در عرصه منابع طبیعی روی گیاه میزبان خود وجود دارد.

گونه قارچ و گیاه میزبان با مطالعه انجام گرفته و مقایسه با قارچ های مشابه در جهان گونه قارچ استان «salicifolium Helianthemum» است که با نام محلی «دان گنجشکی» آن را می شناسند. این قارچ روی ریشه گیاه میزبان در زیر خاک درعمق 20 – 15 سانتیمتری در بعضی مناطق وجود دارد. تجزیه قارچ و ترکیبات آن در مقایسه با دیگر مواد غذایی نشان می دهد که از نظر پروتئین و عناصر معدنی به ویژه روی و آهن بسیار غنی تر از دیگر مواد غذایی است. از کشت آزمایشگاهی بافت قارچ این نتیجه حاصل شد که این قارچ «بیوتروف» است و روی محیط کشت درآزمایشگاه، اسپور تولید نمیکند و فقط در ارتباط با گیاه همزیست خود توانایی رشد و تولید را دارد. مایه زنی قارچ روی ریشه گیاه و استقرار آن روی ریشه و آزمایشگاه و گلدان موفقیتی نداشت، اما کاشت بذور گیاه میزبان درخاک های حاوی میسلیوم قارچ (که خاک ازمناطق دنبلان خیز جمع آوری شده بود) موفق به رشد قارچ و همزیست شدن آن روی ربشه گیاه میزبان شد و در عرصه تحقیقاتی ایستگاه مارگون روی ریشه گیاهان گل آفتابی کاشته شده درخاک دارای میسلیوم قارچ، بعد از چندین مرتبه تکرار، قارچ مشاهده شد.

 

مجله گل چین – آذر و دی – شماره 248

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا