اخباراخبار اقتصادیانجمن صنفی

تاسیس صندوق حمایت از تولیدکنندگان قارچ خوراکی

وظایف و کارکرد صندوق حمایت از تولیدکنندگان قارچ خوراکی چیست؟

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: صندوق حمایت از تولیدکنندگان قارچ خوراکی با هدف ایجاد محیطی امن برای خرید و فروش قارچ خوراکی و دیگر محصولات آن ایجاد شده است.
پروانه غلامی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی در گفت و گو با خبرنگار رسانه تخصصی هاگ در پاسخ به سؤال درباره وظایف و کارکرد صندوق حمایت از تولیدکنندگان گفت: پیرو تصمیم مجمع عمومی انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی قرار بر این شد تا صندوقی جهت حمایت از بخش تولید قارچ خوراکی کشور ایجاد شود.

در این راستا تلاش شد تا مصوبه این مجمع را در قالب یک تعاونی ایجاد کنیم که البته علی رغم تلاش‌های فراوان پروانه‌ای برای این کار صادر نشد و در نهایت تصمیم‌ها بر این شد که این شرکت در قالب یک شرکت سهامی خاص برای سرمایه گذاری ثبت شود.

 

شرایط عضویت

او افزود: تمامی تولیدکنندگانی که از قارچ استفاده می‌کنند، می‌توانند در این سهام شرکت سهیم شوند و از آن بهره ببرند.

غلامی درباره هدف صندوق حمایت از تولیدکنندگان گفت: هدف اصلی این شرکت درآمدزایی و سودرسانی نیست اما این موضوع یکی از اهداف آتی ما است و امیدواریم بتواند برای سهام داران سود رسانی کند.

او خاطرنشان کرد: هدف اصلی این صندوق تنظیم بازار، ایجاد پایانه‌های پخش مویرگی، صادرات محصولات، ایجاد تحقیقاتی برای تولید بهتر، افزایش کیفیت و همچنین آماده سازی یک برند مشترک برای ایجاد بازارهای جدید  محصولات فاقد برند معتبر است تا بتوانند زیر نظر صندوق علاوه بر افزایش کیفیت مطلوب کالا، در بازارهای رقابتی هم قرار گیرند و مجموعه خودشان را حفظ کنند.

غلامی تاکید کرد: مهم‌تر از همه ایجاد و ثبت مسیر مطمئن صادراتی برای عرضه محصولات است که حتی ما می‌توانیم علاوه بر فروش قارچ بلنچ، پودر قارچ، کنسرو، مربا و ترشی را هم در برنامه صادراتی خود قرار دهیم.

مدیرعامل تعاونی درباره روند و چگونگی کار گفت: هر تولیدکننده کمپوست به میزان کمپوستی که می‌فروشد به ازای هر کیلو  تا ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان باید به صندوق ارائه دهد و به همان مبلغ سهام دار صندوق می‌شود.

 

عضویت کمپوست کاران

مدیرعامل تعاونی قارچ کشور ادامه داد: همچنین خریدار کمپوست هم باید به ازای خرید خود ۱۵ تا ۲۵ تومان به صندوق واریز کنند. این فرآیند با هدف تنظیم بازار توسط این شرکت صورت می‌گیرد. بدین ترتیب یک فیش یا یک فاکتوری از خرید به دست خریدار کمپوست می‌رسد که با ارجاع این رسید به صندوق حمایت از تولیدکنندگان می‌تواند جزئی از سهامداران شرکت شوند.

غلامی درباره شرایط عضویت در صندوق حمایت از تولیدکنندگان گفت: هر واحد تولیدی که در صنف قارچ است اعم از کسانی که مجوز دارند و مجوز این کار را دریافت نکرده‌اند، تولیدکنندگان مشاغل خانگی، تولیدکنندگان نیمه صنعتی می‌توانند به عضویت صندوق در آینده و در سود و زیان صندوق مشارکت کنند.

غلامی گفت: در این مراحلی که به اختصار شرح داده شد یک نوع بیمه محصول یا یک نوع امنیت کالایی هم برای فروشنده و هم برای خریدار مهیا شده است. به این صورت که قیمت‌ها و کیفیت‌ها از زیر ذره بین انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی رد خواهد شد و این عامل، امنیت خاطری برای دو طرف معامله محسوب می‌شود.

غلامی در پاسخ به سؤال اینکه چه نوع محصولی در این شرکت قابل فروش است گفت: علاوه بر کمپوست، کارتن، سبد، لیبل، سلفون و هرچه که در واحد تولید مد نظر باشد در اختیار آن‌ها با قیمت مناسب‌تری قرار می‌گیرد که واحدهای تولیدی بتوانند قارچ با کیفیتی تولید کرده و در نهایت به بازار عرضه کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: در آینده اگر تولیدکنندگان موفق به فروش کالای خود نشوند، صندوق می‌تواند آن‌ها را در این مهم یاری رساند تا با بازگشت پول به مجموعه روند تولید ادامه پیدا کند.

اعضای هیئت مدیره

این مقام مسئول درباره اعضای تشکیل دهنده این صندوق گفت: هیئت مدیره “شرکت سرمایه‌گذاری همیاران چتر سفید” شامل آقایان رجبی، اسلامی زاده، جناغی، سیدی، کرمی، تفرشی و بنده در سال گذشته برای مدت دو سال انتخاب شده است.

او در پاسخ به سؤال اینکه آیا صندوق شروع به کار کرده است گفت: صندوق مراحل ثبت خود را تمام کرده است و روز گذشته یعنی ۱۸ شهریور ۹۹ با مدیرعاملی دکتر نیما باغبانی (با حفظ سمت دبیر انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی) شروع به کار کرده است.

غلامی در پایان گفت: من از همه تولیدکنندگان قارچ کشور درخواست می‌کنم بعد از خرید کمپوست چه به‌طور مستقیم و چه به‌طور غیرمستقیم و با واسطه فیش واریزی خود را به همراه داشته باشند که به همراه مدارک شناسایی به انجمن مراجعه کرده و سهام خود را در این شرکت ثبت کنند تا بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا