اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

تولیدکنندگان قارچ زمین گیر شدند

انتشار خبر قارچ‌های سمی در غرب کشور در طول روزهای گذشته، تولیدکنندگان قارچ را زمین‌گیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- چند روزی از انتشار اخبار مبنی بر مسمومیت‌های قارچی می‌گذرد و در همین رابطه قارچ‌های میدان میوه و تره‌بار روی‌هم تلنبار شده و کسی به آنها نگاه نمی‌کند.

طبق گفته‌های تولیدکننده‌های قارچ، آنها این چند روز را دست‌خالی به خانه برگشته و در این آشفتگی بازار چند ۱۰۰٬۰۰۰ تومان خسارت داده‌اند، سوپرمارکت‌های سطح شهر هم از مرجوعشان همه قارچ‌های موجود در مغازه‌های خود خبر می‌دهند و در این میان مصرف‌کنندگان هم هرروز بیشتر از روز قبل از مصرف قارچ هراس دارند.

اخبار نادرست؛ عامل مشکلات تولیدکنندگان

اطلاع‌رسانی‌های نادرست، تولیدکننده را زمین می‌زند. گفتنی است صبح دیروز در بازار میوه و تره‌بار تهران از ۲۸ تن بار قارچ حتی ۱ کیلو فروش نرفته بود.» این مطلبی است که حبیب‌الله عظیمی، دبیر انجمن پرورش قارچ‌های خوراکی به آن اشاره کرد.

وی در توضیحات این خبر گفت: ناآگاهی‌ها نسبت به قارچ زیاد است. قارچی که مردم ایران را مسموم کرده از نوع قارچ پرورشی نبوده و قارچ کوهی نام دارد، اما هنگامی‌که می‌خواهند خبر مسمومیت با قارچ و هشدار دادن به مردم را منتشر کنند، از عکس قارچ‌های دکمه‌ای و پرورشی استفاده می‌کنند.

مسئولان نیز مقصرند!

این عدم آگاهی تنها به مردم عادی خلاصه نمی‌شود، بلکه بین مسئولان هم این قضیه صدق می‌کند. در نظر داشته باشید که به‌راحتی به مردم هشدار داده می‌شود که از قارچ فله‌ای استفاده نکنند و این در صورتی است که قارچ فله‌ای اصلاً نمی‌تواند سمی باشد.

بر همین اساس، تولیدکننده‌های بسیاری ضررهای هنگفت می‌کنند. یکی از این تولیدکننده‌هایی که در جاده کرج -تهران  مشغول به فعالیت در این حوزه می‌باشد، دل‌پری از خبرهای منتشرشده در این روزها دارد. این تولیدکننده که نخواست نامی از او برده شود، این‌چنین توضیح داد: ببینید چقدر ناآگاهی گسترده شده که به خانه ما زنگ می‌زنند می‌پرسند فلانی زنده‌ای؟ نگرانت شدیم، تلویزیون می‌گوید همه قارچ‌ها سمی شده‌اند. او ادامه می‌دهد: «کار ما کار روز است.

الان چند روز است که یا فروش نداریم یا آن‌قدر کم می‌فروشیم که درنهایت کرایه رفت‌وآمدمان درمی‌آید. چرا هنگام اعلام یک خبر سنجیده عمل نمی‌کنند؟ امروز و دیروز نتوانستم چک‌هایم را پاس کنم. چه کسی پاسخگوی من و هم‌صنفی‌های من است؟» در هفته‌ای که گذشت، خبر انتشار قارچ‌های سمی دست‌به‌دست در شبکه‌های اجتماعی چرخید و نخریدن قارچ در عرض چند روز پیدا می‌شود.

آخرین آمار از مسمومیت‌های قارچی

طبق آخرین گزارش‌ها و آمار منتشره، ۱۱ نفر در استان‌های غربی ایران براثر مصرف قارچ سمی جان خود را ازدست‌داده و ۸۰۰ نفر، مسموم شده‌اند و مسئولان ذی‌ربط از مردم خواهش کردند، حتی‌المقدور قارچ به‌خصوص از نوع فله‌ای نخرند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا