خواص قارچویکی قارچ

خواص قارچ انوکی

قارچ انوکی یک قارچ محبوب بسیار خوشمزه است که در بسیاری از غذاهای آسیای شرقی به ویژه کره به وفور استفاده می‌شود و به دلیل جذابیت سریالهای کره‌های در سالهای اخیر، مصرف آن در سرتاسر جهان نیز افزایش قابل توجهی یافته است. علاوه بر طعم و بافت و ظاهر خاص آن، خواص قارچ انوکی نیز بسیار گسترده است که باعث شده در شمار قارچ‍‌های دارویی نیز لحاظ شود. در این مقاله با خواص متعدد این قارچ آشنا می‌شویم:

سرشار از انواع مواد مغذی برای سلامتی

این قارچ سرشار از  مواد مغذی برای سلامتی مانند فیبر و ویتامین B است. به طور کلی هر فنجان قارچ انوکی خام حاوی مواد زیر است:

24 کالریکالری
2 گرمپروتئین
0.2 گرمچربی
5 گرمکربوهیدرات
2 گرمفیبر
29% از ارزش روزانه (DV)نیاسین
18% از ارزش روزانه(DV)پانتوتنیک اسید
12% از ارزش روزانه(DV)تیامین
10% از ارزش روزانه(DV)ریبوفلاوین
8% از ارزش روزانه(DV)مس
8% از ارزش روزانه(DV)فولات
6% از ارزش روزانه(DV)فسفر

مقدار نیاسین قابل توجه این قارچ باعث شده که برای تنظیم کلسترول و ارتقای سلامت مغز بسیار مفید باشد و  به دلیل مقدار اسید پانتوتنیک به راحتی میتواند اسیدهای چرب را سنتز کند و باعث کاهش وزن شود. همچنین وجود تیامین در این قارچ عملکرد سلولهای عصبی را به خوبی تنظیم میکند.

سرشار از آنتی اکسیدان

قارچ انوکی منبع عالی آنتی اکسیدان است و میتواند به خنثی کردن رادیکالهای آزاد مضر برای محافظت از سلولها در برابر آسیب و استرس اکسیداتیو کمک کند. مطالعات نشان داده اند که در قارچ انوکی انواع آنتی اکسیدان‌های زیر به مقدار کافی وجود دارد:

  • گالیک اسید
  • کورستین
  • اسید فرولیک
  • اسید کافئیک
  • اسید کلروژنیک
  • اسید الاژیک
  • پیروگالول

به همین دلیل از خواص قارچ انوکی، میتواند پیشگیری از بسیاری از بیماریهای مزمن از جمله بیماری قلبی، سرطان، و دیابت نوع دو باشد

کمک به توقف رشد سلولهای سرطانی 

قارچ انوکی به عنوان یک گزینه مناسب برای خواص قوی جهت مبارزه با سرطان مطرح می‌شود. پژوهشها توقف رشد سلولهای سرطانی کبد، سینه و دهانه رحم، را با عصاره قارچ انوکی گزارش داده اند. به علاوه تحقیقات نشان داده که مصرف قارچ انوکی رشد سلولهای سرطانی معده را تا 95 درصد کاهش داده است.

با این حال باید دقت کرد که این گزارشها مربوط به مصرف عصاره غلیظ قارچ انوکی است و در مقادیر کم چنین گزارشاتی دریافت نشده است. بنابراین درمان برای سرطان را باید خواص قارچ انوکی، در حالت استفاده دارویی به صورت پودر در نظر گرفت.

حمایت از سلامت قلب

مطالعات نشان میدهد که قارچ انوکی می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. به عنوان مثال یک پژوهش نشان داده که همسترهایی که عصاره یا پودر قارچ انوکی مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل، سطح تری گلیسیرید کمتری داشتند.

به علاوه تحقیقات نشان داده که محتوای آنتی اکسیدانی قارچ انوکی ممکن است به کند کردن پیشرفت آترواسکلروز کمک کند، که این یک عامل خطرناک برای بیماران قلبی است که با تجمع پلاک چربی در شریانها مشخص می‌شود.  علاوه بر این چندین مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد که عصاره قارچ انوکی ممکن است فشار خون، کلسترول، سطوح تری گلیسیرید را به میزان قابل قبولی کاهش دهد.

بهبود عملکرد مغز

یکی از خواص قارچ انوکی، احتمالا این است که می‌تواند به تقویت عملکرد مغز و حافظه در سطح خوبی کمک کند. با تحقیقات یک مرکز مطالعاتی، با ترکیبات خاصی که از قارچ انوکی استخراج شده، یک داروی خاص مرتبط با از دست دادن حافظه تولید و به بازار عرضه شده است.

در یک درمان آزمایشی با عصاره قارچ انوکی، نشان داده شده که سطح برخی از آنتی اکسیدان‌ها و انتقال دهنده های عصبی در مغز افزایش یافته است. به علاوه محققان با ترکیب انوکی و جین سنوزید که در عصاره جینسینگ یافت میشود، عملکرد افزایش سرعت آلزایمر را کاهش داده‌اند.

یک تحقیق مهم نیز نشان داده که عصاره قارچ انوکی به جلوگیری از تجزیه استیل کولین کمک می‌کند، که یک انتقال دهنده عصبی است و توجه، یادگیری و حافظه را تنظیم می‌کند.

تقویت عملکرد سیستم ایمنی 

قارچ انوکی سرشار از آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات تقویت کننده سلامتی است که برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن هم میتواند به کار رود. پژوهاش نشان داده که استفاده از عصاره انوکی باعث افزایش سطح سلولهای ایمنی شده، و التهاب راه‌های تنفسی و عفونت تنفسی ویروسی را کم کرده است.

خواص عمومی

پژوهشهای متنوع نشان میدهد که قارچ انوکی بتواند علاوه بر موارد فوق، برای درمان فشار خون بالا و ازدیاد کلسترول، کنترل دیابت و تنظیم قند خون، کاهش التهابات، آلرژی و درمان اگزما، رفع بی خوابی، بهبود زخم معده، کاهش چربی خون، کاهش ترشحات واژن و درمان بیماری‌های کبدی مفید باشد.

به علاوه فیبر موجود در آن برای سلامتی معده مفید بوده و به هضم غذا، کاهش یبوست و تنظیم حرکات روده کمک می‌‍‌کند و باعث کاهش سطح گلوکز خون و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود.


برای خرید انواع قارچ به ویژه قارچ انوکی به فروشگاه هاگ مارکت مراجعه نمایید. میتوانید طریقه مصرف آن را نیز در بخش آشپزی و پخت غذاهای متنوع یاد بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا