اخبار عمومی و گزارش

افزایش رویش قارچ‌های سمی در پاییز سال جاری

با توجه به آغاز فصل بارش‌های پاییزه روند رویش قارچ‌های سمی در استان زنجان سرعت گرفته و گروهی از این فرصت به نفع خود مشغول سوءاستفاده هستند.

به گزارش خبرگزاری هاگ- علیرغم اینکه بیش‌ترین اطلاع‌رسانی مسئولان از عدم استفاده از قارچ‌های سمی خودرو در فصل بهار انجام می‌شود؛ مستندات موجود درباره این قارچ‌ها حاکی از آن است که رشد این قارچ‌ها تنها در فصل بهار با افزایش بارش بیشتر نمی‌شود و این رخداد در پاییز نیز می‌توانند خطری برای سلامت مصرف‌کنندگان باشند.

این در حالی است که سودجویان و کلاه‌برداران نیز از این بی‌اطلاعی مردم استفاده می‌کنند و به نام قارچ‌های وحشی با دریافت مبالغ کلان سلامتی خریداران را به مخاطره می‌اندازند.

به‌هرحال بارش‌های پاییزه در زنجان به‌ منزله شروع است و قارچ‌های فرصت‌طلب نیز در هر گوشه و کناری که مناسب باشند رشد کرده‌اند و منتظر هستند، از طرفی پاییز با زیبایی‌های خود نیز موجب کشاندن طبیعت دوستان به سمت خود می‌شود، پس می‌طلبد مردم بازهم در برخور با این قارچ‌ها محتاط باشند.

اشتباه رایج، تشخیص سطحی

یکی از اشتباهات رایج در مورد تشخیص سمی و یا خوراکی بودن قارچ‌ها از روی شکل ظاهری آنها است به‌طوری‌که سفیدی، زیبایی، شباهت این قارچ‌ها به قارچ‌های پرورشی دلیلی بر غیر سمی بودن آن‌ها نیست و باید از برداشت این قارچ‌ها و استفاده از آن‌ها به جد خودداری کرد زیرا در برخی از موارد استفاده از قارچ‌های سمیعواقب جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی زنجان در ارتباط بارویش قارچ‌ها در طبیعت این استان، اظهار داشت: بهترین زمان مناسب برای رشد قارچ‌ها در طبیعت فصل بهار است اما در فصل پاییز نیز در صورت مطلوب بودن شرایط احتمال رشد قارچ‌های خودرو در طبیعت وجود دارد.

شاخصه‌های تشخیص

وی افزود: قارچ‌های خودرو در طبیعت هیچ مشخصه‌ای برای غیر سمی بودن ندارند بااینکه این احتمال وجود دارد که درصدی از قارچ‌های خودرو سم خاصی نداشته باشند اما روش تشخیصی قطعی وجود ندارد.

“بهنام اوجاقلو” تأکید کرد: محل رویش قارچ‌ها نیز نمی‌تواند دلیلی بر عدم سمی بودن باشد زیرا در برخی مواقع قارچ‌ها بر روی درختان نیز رشد می‌کنند که نمی‌تواند دلیل بر خوراکی بودن آن‌ها باشد.

به گفته وی با هیچ روشی مانند جوشاندن، پختن و کبابی کردن نمی‌توان سمی بودن قارچ‌ها را از بین برد زیرا با این روش‌ها مواد سمی قارچ تخریب نمی‌شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا