اخبارجهاد کشاورزی

ساخت بزرگ‌ترین واحد تولید و پرورش قارچ خراسان رضوی

سرپرست مدیریت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در بازدید ساخت بزرگ‌ترین واحد تولید و پرورش قارچ خراسان رضوی از این واحد صنعتی گفت: این واحد با هدف تولید ۱۷۰۰ تن قارچ و با اشتغال‌زایی ۱۵۰ نفر به‌طور مستقیم با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در حال ساخت است.

محمد میری دیسفانی با اشاره به اینکه در صورت محقق شدن تسهیلات موردنیاز این واحد در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید افزود: این واحد با استفاده از مدرن‌ترین تجهیزات و سیستم اتوماسیون کامل باهدف تولید محصول سالم و قابل صادرات و تأمین قارچ خوراکی استان و کشور راه‌اندازی می‌شود و مازاد محصول تولیدشده به کشورهای دیگر صادر و ارزآوری به همراه خواهد داشت.
 وی گفت: سالانه بالغ‌بر ۱۵ هزار تن قارچ خوراکی در این استان تولید می‌شود که این میزان تولید، خراسان رضوی را به استان چهارم تولیدکننده پس از استان‌های تهران، البرز و اصفهان تبدیل کرده است.
سرپرست مدیریت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: هم‌اکنون تعداد ۲۵۷ واحد پرورش قارچ خوراکی در استان فعالیت دارد و حمایت‌های لازم از این واحدها و پرداخت تسهیلات به آنان نیز انجام می‌شود.
 میزان مصرف آب برای پرورش قارچ بسیارکم و با توجه به فاصله کوتاه ۵۰ تا ۷۰ روزه کاشت تا برداشت آن به لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است.
قارچ خوراکی دارای ۳ نوع ویتامین دی، سی و به یک است و به دلیل پروتئین بالا می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای مصرف گوشت و دیگر مواد غذایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا