اخبار تولید قارچ سراسر کشور

ساخت بزرگترین واحد صنعتی پرورش قارچ خراسان رضوی

نخستین واحد تولید و پرورش قارچ صنعتی در جوین افتتاح شد

قاسمعلی نیک‌ پسند مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین گفت: نخستین واحد صنعتی پرورش قارچ خراسان رضوی با اعتبار 62 میلیارد ریال در این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

نیک‌ پسند گفت: این واحد پرورش قارچ خوراکی بصورت صنعتی با سطح زیر کشت 4080 مترمربع و با ظرفیت تولید سالانه بیش ار 90 تن محصول، به بهره برداری رسیده است و قرار است تا در اولین سال شروع بکار خود، 5 دوره کشت قارچ انجام دهد.

وی افزود: برای ایجاد این واحد تولیدی 22 میلیارد ریال تسهیلات و 40 میلیارد ریال از محل بودجه شخصی مجری، هزینه شده است. با راه اندازی این واحد تولید قارچ، برای 12 نفر از اهالی منطقه جوین فرصت شغلی فراهم شده است.

شهرستان جوین در 320 کیلومتری غرب مشهد واقع است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


تکمیل 60 درصدی پروژه بزرگترین واحد صنعتی قارچ خراسان

(1400/02/02)
سرپرست مدیریت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در بازدید ساخت بزرگ‌ترین واحد تولید و پرورش قارچ خراسان رضوی از این واحد صنعتی گفت: این واحد با هدف تولید ۱۷۰۰ تن قارچ و با اشتغال‌زایی ۱۵۰ نفر به‌طور مستقیم با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در حال ساخت است.

محمد میری دیسفانی با اشاره به اینکه در صورت محقق شدن تسهیلات مورد نیاز این واحد در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید افزود: این واحد با استفاده از مدرن‌ترین تجهیزات و سیستم اتوماسیون کامل باهدف تولید محصول سالم و قابل صادرات و تأمین قارچ خوراکی استان و کشور راه‌اندازی می‌شود و مازاد محصول تولیدشده به کشورهای دیگر صادر و ارزآوری به همراه خواهد داشت.

وی گفت: سالانه بالغ‌ بر ۱۵ هزار تن قارچ خوراکی در این استان تولید می‌شود که این میزان تولید، خراسان رضوی را به استان چهارم تولیدکننده پس از استان‌های تهران، البرز و اصفهان تبدیل کرده است.

سرپرست مدیریت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: هم‌اکنون تعداد ۲۵۷ واحد پرورش قارچ خوراکی در استان فعالیت دارد و حمایت‌های لازم از این واحدها و پرداخت تسهیلات به آنان نیز انجام می‌شود.

میزان مصرف آب برای پرورش قارچ بسیارکم و با توجه به فاصله کوتاه ۵۰ تا ۷۰ روزه کاشت تا برداشت آن به لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است.

قارچ خوراکی دارای ۳ نوع ویتامین دی، سی و به یک است و به دلیل پروتئین بالا می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای مصرف گوشت و دیگر مواد غذایی باشد.

اخبار تولید قارچ را در هاگ بخوانید.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا