اخبار علمی حوزه قارچ

پروژه‌ای برای کشت قارچ در فضا

پرورش قارچ در ماه از رویا تا حقیقت

ناسا در تلاش است با کمک دانشمندان حوزه قارچ شناسی، پروژه‌ای را برای کشت قارچ در فضا(پرورش قارچ در ماه) انجام دهد. به نقل از سانتیفیک امریکن؛ فهرست قارچ شناسانی که نام آن‌ها فراتر از حوزه قارچ شناسی رفته، کم است و در راس آن‌ها ناک پل استامتس قرار دارد. استامتس در طی چند دهه گذشته مشارکت‌های بی شماری در زمینه قارچ شناسی داشته است. او اکنون دست به مطالعات جدیدی زده تا راه‌های تازه‌ای را کشف کند که بشر بتواند از قارچ در ماموریت‌های فضایی استفاده کند.

پروژه کشت قارچ در سیاره‌های دیگر

در یک پروژه جدید نجوم شناسی که به کمک ناسا راه اندازی شده و استامتس بهمراه تیم‌های تحقیقاتی مختلف در حال مطالعه این موضوع هستند که چگونه می‌توان از قارچ‌ها برای ایجاد زیستگاه‌های فرازمینی استفاده کرد.
این اولین بار نیست که شغل استامتس با علم فضا در هم آمیخته شده است. او همچنین به تازگی افتخاری را دریافت کرده که بسیاری از محققان آن را شبیه به جایزه نوبل می‌دانند.

پروژه‌ای برای کشت قارچ در فضا
پروژه‌ای برای کشت قارچ در فضا

استامتس در توضیح زیر شاخه جدید نجوم می گوید: ” آسترومیکولوژی یکی از زیرمجموعه‌های اختربیولوژی است بنابراین علم نجوم را می‌توان مطالعه موجودات بیولوژیکی بیگانه نیز عنوان کرد. ما وقتی درباره زیست شناسی جهان صحبت می‌کنیم، قارچ‌ها هم جزئی از این جهان هستند و زیر شاخه جدید علم نجوم به مطالعه بیولوژی قارچ‌ها در سراسر جهان می پردازد. او می گوید: “من فکر می‌کنم روزی بتوانیم قارچ‌ها را در سیارات دیگر نیز مطالعه کنیم. ”

وی توضیح میدهد:” ترکیب و تجزیه شدن قارچ‌ها با گیاهان و بقایای انسانی باعث ایجاد خاک‌های غنی از مواد معدنی می‌شود که می‌توان از آن برای تولید قارچ استفاده کرد که همین قارچ می‌تواند غذای مورد نیاز فضانوردان را تامین کند.
پرورش و برداشت یک دانه در فضا بسیار راحت‌تر از فرستادن یک تن غذا به خارج از جو زمین است و بسیار بهتر است که غذا‌ها به صورت طبیعی تولید شوند تا اینکه از زمین و توسط موشک‌ها به فضا بروند. ”
در مرحله اول، استامتس از بین ۷۰۰ گونه قارچ، قارچ صدفی را برای این ماموریت پیشنهاد داده و در مرحله دوم هم در خصوص موثرترین روش استفاده از این قارچ می گوید:” جهان سرشار از هیدروکربن‌ها است و کاری که قارچ‌های صدفی انجام می‌دهند تجزیه هیدروکربن‌ها است تا آن‌ها را به کربوهیدرات‌های قارچی و قند‌ها تبدیل کنند؛ بنابراین استفاده از هیدروکربن‌ها به عنوان ماده اصلی و اولیه تولید قارچ صدفی بسیار منطقی است. ”

 

پرورش قارچ در ماه
پروژه‌ای برای کشت قارچ در فضا

پرورش قارچ در ماه

محققین ناسا در تلاش‌اند تا از ماه و دیگر اجرام مشابه در منظومه شمسی برای پرورش خود استفاده کنند در سال ۲۰۱۸ بود که ناسا فرضیه‌ای برای تأسیس یک زیستگاه فضایی برای تولید قارچ مطرح کرد، اما در حال حاضر این دانشمندان در حال برآورد میزان رشد قارچ در کره مریخ هستند.

همچنین محققان ناسا پیشنهاد کرده‌اند که با استفاده از ایستگاه‌هایی روی سطح ماه و مریخ ساخته شود که این خانه‌ها حافظ محیط‌زیست بر کره زمین نیز هستند. برای ساخت این ایستگاه‌ها میسلیوم قارچ استفاده‌شده همچنین مسیلیوم قارچ که از انبوه شاخه‌های نخی تشکیل‌شده می‌تواند ساختارهای پیچیده ای را با دقت بسازد.

طرح‌های موجود

به گفته یکی از سرپرستان پرورش‌دهنده‌ی قارچ در مریخ:” در حال حاضر، طرح‌های موجود در رابطه با به راه‌اندازی یک زیستگاه سنتی در مریخ، مانند لاک‌پشتی است که خانه‌های ما را بر پشت خود حمل می‌کند، چرا که این برنامه یک برنامه‌ی قابل‌ اعتماد است که با هزینه‌های هنگفت انرژی همراه است.”

او گفت:” ما می‌توانیم میسلیوم را در این زیستگاه‌ها پرورش دهیم تا وقتی به آنجا رسیدیم، با استفاده از آن‌ها زیستگاه‌های بومی را پدیدآوریم.”

بر اساس این پروژه خانه‌های کوچک ساخته‌شده را می‌توان به‌جاهای دیگر حمل کرد و نکته مهم‌تر از آن اینکه این مواد محیط مریخ را آلوده نمی‌کند و لایه سیانو باکتری می‌تواند آب تولید کند و به‌وسیله فتوسنتز اکسیژن برای فضانوردان بسازد.

 

اخبار علمی حوزه قارچ را در هاگ بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *