اخبارعلمی

قارچ دنبلان بزرگ اما پر خاصیت

در خصوص قارچ دنبلان همواره نظرات مختلفی وجود داشته، و این در حالی است که بخشی از خواص دارویی و پزشکی قارچ دنبلان بر اساس مستندات علمی و تحقیقات آزمایشگاهی، برخی دیگر در میان مردم مناطق مختلف و بر اساس تجربیات شخصی و در طول سال‌های متمادی به اثبات رسیده است.

دنبلان در افکار عمومی مردم کشور

گفتنی است مردم آذربایجان غربی در رابطه با خواص مصرفی قارچ دنبلان به این نکته اعتقاددارند که مصرف این قارچ تأثیر چشمگیری در کاهش قند خون در میان مبتلایان به دیابت دارد، همچنین در شهرهای مرکزی و جنوبی کشور نیز از قارچ دنبلان به‌عنوان غذایی مقوی و دارویی در درمان بیماری‌های چشمی یاد می‌شود، برخی از افراد محلی در استان فارس نیز مصرف قارچ دنبلان را در درمان عوارض پیری مؤثر دانسته و آن را به‌عنوان عامل جوانی می‌شناسند.

یافته‌های علمی درباره دنبلان

طبق نتایجی که تاکنون از پژوهش‌ها و مطالعات در این زمینه انجام‌شده است، تأثیرات آنتی‌بیوتیکی قارچ دنبلان در برابر میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا، تأثیرات آنتی‌ اکسیدانی در برابر انواع عوامل سرطان‌زا و محافظت از کبد در برابر بیماری‌های کبدی به اثبات رسیده است.

قارچ دنبلان ازنظر تغذیه‌ای دارای بیش از ۱۵ نوع پروتئین و ویتامین بوده و در تولید این قارچ هیچ نوع دست‌کاری ژنتیکی توسط انسان انجام‌ نشده و نیز به‌هیچ‌وجه از کود شیمیایی استفاده‌نشده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا