خواص قارچقارچ و سلامتیویکی قارچ

قارچ را حتما منظم مصرف کنيد!

فواید مصرف منظم قارچ خوراکی برای سلامتی

از بین ریزمغذی‌ های موجود در قارچ خوراکی باید به پروتئین‌ها اشاره کرد که تقریبا بالاترین سطح را در سبزیجات دارد. قارچ همچنین منبع غنی از فیبرها، ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین‌های گروه B و D، سلنیوم، فسفر، پتاسیم و منیزیوم است. از طرفی قارچ کالری، چربی و نشاسته کمی دارد.

مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که مصرف قارچ خوراکی تاثیر مثبتی بر سلامت روان به‌ خصوص کاهش اضطراب دارد. از نظر نورولوژیک نیز روند تحلیل شناختی را کاهش می‌دهد، زیرا سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است.
درباره تاثیر قارچ بر سلامت روان، گروهی از محققان دانشگاه پنسیلوانیا، اطلاعات پزشکی و سلامت ۲۵ هزار مرد و زن با میانگین سنی ۴۵ سال را طی ده سال بررسی کردند. نتایج حاکی از آن بود که گنجاندن قارچ در رژیم غذایی در حد متوسط با کاهش قابل‌توجه احتمال ابتلا به افسردگی همراه است.

البته تاثیر بیشتری در مورد افرادی که قارچ زیاد مصرف کرده‌اند، دیده نشده است و یک تا دو وعده قارچ در هفته کفایت می‌کند. گرچه به نظر محققان انواع قارچ تاثیر مختلفی در این زمینه دارد، اما به‌هرحال برای بهره‌مندی از خواص متعدد قارچ بهتر است در رژیم غذایی جای گیرد.

منبع: irib

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا