اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

قارچ زغالی جنگل های خراسان شمالی مهار شد

به گزراش خبرگزرای هاگ به نقل از ایرنا آفت قارچ زغالی که بخشی از جنگل های مانه و سملقان فراگرفته بود با عملیات مکانیکی که از ۲ سال قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد، مهار و از حالت بحرانیخارج شد.

رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی، شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون جنگل های خراسان شمالی از حالت بحران این بیماری خارج شده و بیماری در استان با قطع درختان آفت زده و سوزاندن آنها، به کنترل درآمده است.
حسن ایزانلو افزود: البته این بیماری را نمی توان به طور کامل ریشه کن کرد اما با کنترل دایمی می توان از گسترش آن جلوگیری کرد.

وی اظهار داشت: این بیماری قارچی نخستین بار در سال ۸۹ تا ۹۰ در جنگل های گلستان و بر روی گونه های شاه بلوط مشاهده شد که با پژمردگی شاخ و برگ درختان و خروج شیرابه های سیاهرنگ از داخل تنه درخت همراه است و به مرور شیرابه افزایش یافته و حالت زغالی شکل برروی تنه و سیاه شدن در زیر پوست درخت نمایان می شود.
وی افزود: این قارچ بعضا باعث خشکیدگی گونه های درختی چون گلابی، زالزالک و ارژن هم شده اما چون بیشتر بر روی درختان بلوط مشاهده شده، به بیماری زغالی بلوط موسوم شده است.

ایزانلو اظهار داشت: در چند سال اخیر در استان خراسان شمالی، بروز این آفت در جنگل هالی بلوط شهرستان مانه و سملقان نیز مشاهده شده که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته از حالت بحرانی خارج و هم اکنون در کنترل است.

خردادماه سال ۹۷ اعلام شد که ۶۰۰ هکتار از جنگل های هیرکانی شهرستان مانه و سملقان، به بیماری قارچ زغالی بلوط آلوده شده است.
کانون بیماری زغالی بلوط در خراسان شمالی در جنگل های هیرکانی مانه و سملقان گزارش شده و کارشناسان اعلام کرده اند که کاهش بارش برف و باران، افت آب های زیرزمینی، خشک شدن چشمه های جنگلی و افزایش نسبی دما موجب افزایش تنش در حیات جنگل و مستعد شدن زمینه برای شیوع این بیماری شده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا