دانستنی‌هاقارچ داروییمعرفی قارچ‌ها

قارچ طاقچه ای کرکی

آرایه شناسی

فرمانرو: Fungi

راسته: Basidiomycota

دسته: Basidiomycetes

زیردسته: Incertae sedis

رده: Hymenochaetales

تیره: Hymenochaetaceae

جنس: Inonotus

گونه: I. hispidus

نام علمی: Binomial name

مترادف:
Boletus hirsutus
Boletus spongiosus
Boletus velutinus
Boletus villosus
Hemidiscia hispida
Inodermus hispidus
Inonotus hirsutus
Phaeolus endocrocinus
Phaeoporus hispidus
Polyporus endocrocinus
Polyporus hispidus
Polystictus hispidus
Xanthochrous hispidus

پراکنش در ایران

این گونه، از پوشش وسیع و گسترده‌ای در ایران برخوردار بوده و گزارش‌ها مشاهدات متعددی از وجود این قارچ بر روی میزبان‌ های چوبی مختلفی از مناطق مختلف کشور شامل آذربایجان، اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان، خراسان، تهران، خوزستان، کرمان، کرمانشاه، کردستان، اصفهان و یزد در دست است. این قارچ به عنوان یک عامل بیماریزای گیاهی و پوساننده‌ی چوب محسوب شده و از نظر گیاه پزشکی از اهمیت خاصی در ایجاد بیماری بر روی میزبان‌های درختی مختلف برخوردار است.

زمان رویش

با توجه به این که اندام بارده قارچ چوبی و مقاوم است، بنابراین نمونه‌های تازه تا کهنه و پوسیدهی قارچ، معمولاً در تمام فصول سال قابل رؤیت است.

اندام بارده عبارت است از یک اندام طاقچه‌ای که معمولاً به شکل منفرد یا به ندرت در کنار هم رشد می‌کنند. اندام بارده به عرضی تا ۲۰ سانتیمتر و به ضخامتی تا ۱۰ سانتی متر بوده و سفت و چوبی است. مع اندام، با پوششی نمدی تا مویی به رنگ آجری روشن تا قهوه‌ای تیره پوشیده شده است. (Hispid) با گذشت زمان این پوشش مویی تیره‌تر و زبرتر می‌شود.

سطح تحتانی اندام بارده از پوششی از منافذ چند ضلعی و زاویه دار پوشیده شده است که این منافذ در واقع سطح مقطعی از لوله‌های زایای قارچ هستند. طول این لوله‌ها تا ۵ سانتی متر است. تعداد این منافذ ۳-۲ منفذ در هر میلی متر بوده و سطح منافذ در سطح تحتانی اندام بارده به رنگ آجری روشن تا قهوه‌ای است.

قارچ طاقچه ای کرکی, هاگ

اسپورها

اسپورها کروی مانند تا تخم مرغی، قهوه‌ای، صاف و به اندازه‌ی ۱۰-۶ * ۱۲-۸ میکرومتر می‌باشند. رنگ نقش اسپوری قهوه‌ای است. بازیدیوم ها چماقی، چهار اسپوری و به اندازه‌ی ۱۲-۹ * ۳۰-۲۰ میکرومتر اند. عمده‌ترین ترکیبات دارویی مؤثر قارچ I.hispidus دو ترکیب فنلی تحت عنوان هیسپیدین (Hispidin) و هیسپولون (Hispolon) است. (1996.Ali et al) تأثیر آنتی ویروسی این دو ترکیب در مقابل ویروس‌های آنفلوانزای نوع A و B ثابت شده است. (2003.Ali et al)

همچنین تأثیر مثبت ترکیب هیسپولون در مرگ سلول‌های سرطانی دستگاه گوارش به اثبات رسیده است. هیسپولون از طریق افزایش میزان ( reactive Oxygen species -ROS) در سلول‌های سرطانی دستگاه گوارش موجب ایجاد آسیب در غشای میتوکندری سلول‌های سرطانی و در نهایت مرگ سلول می‌گردد.

قارچ شیتاکه
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا