اخباراخبار اقتصادی

قیمت کنونی قارچ جوابگوی هزینه تولیدکنندگان نیست

در ماه‌های اخیر برخی اخلال گران بازار، با پایین نگه‌داشتن قیمت قارچ زیان هنگفتی را به پرورش‌دهندگان وارد کرده‌اند که با همکاری رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی این موضوع مرتفع گردید.

نرخ حال حاضر قارچ

به گزارش خبرگزاری هاگ- آقای محمدحسن افشار عضو هیئت‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان قارچ خوراکی، در سخنان خود ضمن اشاره به عرضه هر کیلو قارچ به نرخ ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان در بازار، اضافه کرد: بر اساس آخرین بررسی‌ها، قیمت تمام‌شده هر کیلو قارچ ۸۹۰۰ و با احتساب سود تولیدکننده ۱۰۷۰۰ تومان است که این امر به معنای زیان ۳۰۰۰ تومانی درفروش هر کیلو قارچ است.

این مقام مسئول در خصوص افزایش هزینه‌های جانبی تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های تولید، ظروف پلاستیک و بسته‌‌بندی، قیمت کنونی فروش قارچ جوابگوی هزینه پرورش‌دهندگان نیست.

بسته به شرایط؛ تولید روزانه روانه صنایع تبدیلی خواهد شد

به گفته این عضو هیئت‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان قارچ خوراکی، با خنک شدن هوا، راندمان تولید در واحدهای پرورش افزایش می‌یابد، اما با توجه به سبب کاهش مصرف در ایام محرم، با مازاد تولید روبرو خواهیم بود که به همین خاطر بخشی از تولید روانه صنایع تبدیلی خواهد شد.

ظرفیت  تولید روزانه کشور

افشار در خصوص شرایط تولید؛ با اشاره به تولید روزانه قارچ را ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن، افزود: این در حالی است که در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و راندمان پایین کامپوست ها، تولید حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن است.

افشار درباره آخرین وضعیت صادرات قارچ بیان کرد: با در نظر گرفتن نوسان نرخ دلار در صادرات قارچ وضعیت خوبی خواهیم داشت چرا که هم‌اکنون متوسط نرخ هر کیلو قارچ در بازار روسیه ۲٫۵ دلار است.

ایشان در تکمیل سخنان خود در خصوص شرایط صادرات نیز عنوان کرد: اگر شرایط صادرات از طریق حمل‌ونقل هوایی فراهم شود، بر اساس آمار وزارتخانه سالانه ۳۰ تا ۵۰ هزار تن قارچ به سهولت به بازارهای هدف صادر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =

دکمه بازگشت به بالا