دانستنی‌ها درباره قارچقارچ و خانواده

محافظت قارچ از فضانوردان در برابر تشعشعات فضایی

قارچ سلاح جدیدی برای نگهداری از زمین

یکی از بزرگترین خطرات در ماموریت‌های میان سیاره‌ای، قرارگیری در معرض تشعشعات فضایی است که ظاهرا قارچ موجود در چرنوبیل می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

اگر تنها یکبار به مریخ سفر کنید، احتمالا ۶۰ درصد از حداکثر تشعشعات توصیه شده در تمام عمر خود را جذب خواهید کرد که بسیار خطرناک است. حالا محققان دانشگاه‌های «آکسفورد» و «کارولینای شمالی» در مقاله جدید خود یک راهکار برای آن پیدا کرده‌اند که قارچ است.

این پژوهشگران متوجه شده‌اند قارچی که در چرنوبیل از تشعشعات رادیو اکتیو تغذیه می‌کند، می‌تواند از جذب پرتو توسط ایستگاه فضایی بین‌ المللی (ISS) جلوگیری کند و علاوه بر این، احتمالا امکان استفاده از آن برای سفر به ماه و مریخ نیز وجود دارد.

قارچ کشف شده در چرنوبیل فرایندی با نام «رادیو سنتز» انجام می‌دهد. این قارچ که «کریپتوکوکوس نئوفورمانس» نام دارد، از رنگدانه‌ها برای رادیوسنتز استفاده می‌کند که نتیجه آن تبدیل پرتوهای گاما به انرژی شیمیایی است.

قارچ تا چه میزان می‌تواند تشعشعات فضایی را مسدود کند؟

با توجه به چنین فرایندی، تیمی از محققان تصمیم به مطالعه یک اثبات مفهوم روی ISS شدند. در طی این تحقیق، پژوهشگران بدنبال پی بردن به این موضوع بودند که قارچ تا چه میزان می‌تواند تشعشعات فضایی را مسدود کند. آن‌ها روی یک سطح پتری دیش قارچ کریپتوکوکوس نئوفورمانس قرار دادند و در سمت دیگر، کنترل بدون قارچ قرار گرفت.

زیر این پتری دیش، یک جفت یابنده تشعشعات متصل به رزبری پای قرار گرفت تا میزان تشعشعات را ضبط کند و همچنین قادر به شناسایی سایر پارامترها مانند رطوبت، دما و جریان باشد.

تلاش قارچ برای حفظ محیط‌زیست

بر اساس محاسبات انجام شده، قارچ در محیط ریزگرانش سالم باقی می‌ماند و نزدیک به ۲ درصد تشعشعات کمتری را جذب کرده، البته اگر جسمی به صورت کامل توسط آن پوشانده شود، این میزان به ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. باید به این نکته اشاره کنیم که ضخامت این لایه قارچی تنها ۱.۷ میلی‌متر بوده، بنابراین این قارچ توانایی بالایی در مسدودسازی تشعشعات فضایی دارد.

محققان به این موضوع پی برده‌اند که لایه‌ای با ضخامت ۲۱ سانتی‌متر می‌تواند بطور قابل توجهی میزان تشعشعات جذب شده سالانه در مریخ را خنثی کند.

منبع اقتصاد نیوز

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا