خواص قارچویکی قارچ

مزایای قارچ برای روزه داران؟؟!!

به بهانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر خود واجب دانستیم تا راهنمایی و توصیه های مهم در امر تغذیه در ماه عبادت را تقدیم شما همراهان همیشگی داشته باشیم.

۱ غذای مصرفی در ماه رمضان باید ساده باشد و نباید خیلی با غذای روزمره فرد روزه دار تفاوت کند.

۲ در ماه رمضان نیز باید حتما همانند سایر اوقات سال٬ سه وعده غذایی داشته باشید: افطار، شام و سحری. در واقع نیاز به حذف هیچ یک از وعده‌های غذایی نیست، اما یک فرد روزه دار باید حداقل ۲۰ درصد کمتر از ماه‌های دیگر سال غذا بخورد زیرا این موضوع موجب می‌شود تا بدن او فرصت سوزاندن چربی‌های اضافی را بیابد.

۳ روزه داران باید از غذاهای متنوع استفاده نمایند، زیرا هر یک از غذا‌ها دارای موادی هستند که برای سلامتی بدن ضروری‌ هستند. در واقع غذای فرد روزه دار باید شامل ۵ گروه اصلی مواد غذایی باشد، این گرو‌ها عبارتند از:

 • نان، سیب زمینی و غلات
 • گوشت، ماهی، تخم مرغ و حبوبات
 • شیر و لبنیات
 • میوه‌ ها
 • سبزیجات

۴ در فاصله افطار تا سحر٬ آب فراوان (۸ تا ۱۲ لیوان) بنوشید٬ این کار برای جلوگیری از یبوست و رفع آن٬ دفع سموم و مواد زائد از یدن و تنظیم سوخت و ساز بدن و خصوصا در بیمارانی که کلیه‌های سنگ ساز دارند مهم و مورد نیاز است. همچنین با مصرف موادی که درصد آب فراوان دارند نظیر قارچ نیز می توانید از کاهش آب بدن جلوگیری نمایید.

۵ غذاهای پر فیبر (حاوی الیاف طبیعی گیاهی) بخورید. میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات در این گروه غدایی جای دارند. اهمیت این نوع مواد غذایی این است که:

 • مغذی هستند (عموما جزء کربوهیدرات‌های پیچیده هستند)
 • نسبتا کم کالری هستند
 • فیبر مورد نیاز روزانه (حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر) را تامین می‌کنند
 • به آرامی هضم شده و تدریجا جذب می‌شوند. این موضوع سبب می‌شود که فرد را برای مدت طولانی سیر نگه دارند
 • عمدتا دارای ویتامین‌ها Bو عناصر معدنی (آهن) و مفید برای بدن هستند.
 • از غذاهای دارای فیبر مناسب می‌توان به آرد سبوس دار، غلات، حبوبات، گندم سبوس دار، سیب زمینی، سبزیجات و دانه‌های سبز و تقریبا تمام میوه‌ها و سبزیجات اشاره نمود.

۶ خوردن آهسته غذا و جویدن کامل آن و نیز دست کشیدن از غذا پیش از سیر شدن کامل که در سخنان پیامبر (ص) و ائمه )ع) بار‌ها بر آن تاکید شده است، همانند دیگر ماه‌های سال از اصول مهم غذا خوردن در ماه مبارک رمضان به حساب می‌آید.

۷ در ماه رمضان حتما از انواع سبزیجات و میوه‌های مختلف مثل هویج، لیمو، کاهو و کلم بروکلی استفاده کنید. این مواد یک خاصیت مهم دیگر نیز دارند و آن خاصیت ضد سرطانی آنهاست.

۸ از گوشت‌هایی که چربی آن‌ها را جدا کرده اید، مرغ بدون پوست (البته در صورت در دسترس بودن) و لبنیات کم چرب استفاده کنید و سعی نمایید که از چربی‌های حیوانی استفاده نکنید زیرا دارای چربی اشباع شده هستند که به نوبه خود باعث افزایش میزان کلسترول خون می‌شود.

۹ مصرف غذاهای آماده بیرون (فست فود‌ها) مثل انواع ساندویچ‌ها، پیتزا و الویه و موارد دیگر از این دست را کنار بگذارید.

۱۰ از روغن‌های نباتی جامد برای پخت و پز استفاده نکنید. به جای آن سعی کنید که غذا‌ها را به صورت آب پز و پخته طبخ نموده و یا از روغن‌های مایع گیاهی (مانند انواع روغن‌های کانولا) استفاده نمایید.

۱۱ حتما از کلسیم کافی استفاده نمایید. کلسیم را می‌توانید از لبنیات کم چرب تامین کنید، اما اگر کلسیم موجود در مواد غذایی کفاف نیازهای شما را نمی‌دهد می‌توانید طبق پزشک معالج خود از قرص‌ها و دیگر مکمل‌های غذایی استفاده نمایید.

در خاتمه لازم بذکر است که قارچ به دلیل فوائد و خواص بیشمار خود می تواند منبع غذایی بسیار مهم و مفیدی در این ایام باشد. توصیه می شود تا این ماده غذایی را در لیست مواد مورد استفاده خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 11 =

دکمه بازگشت به بالا