دانش افزاییمهندس خوشخبر

مقايسه قارچ سفيد و قارچ قهوه ای

قارچ سفید یک نوع معمولی از قارچ‌ها است که به نام قارچ دکمه‌ای شناخته می‌شود. این مقاله در موازات ایجاد تنوع در بازار مصرف و آگاهی مصرف‌کنندگان محترم قصد مقایسه نوع دیگری از همین خانواده به نام قارچ قهوه‌ای crimini با قارچ سفید را دارد.

خوشبختانه قارچ قهوه ای در سال های اخير در ايران توسط پرورش دهندگان توليد و به بازارعرضه شده است و به تدريج در حال گسترش و استقبال توسط خريداران قرار گرفته است. قارچ قهوه ای از نظر اندازه مشابه قارچ سفيد بوده ولی از نظر رنگ كلاهك قهوه ای روشن بوده، گوشتی تر و از نظر مزه  قوي تر احساس می شود.

ویتامین‌ها

قارچ سفید منبع بهتری برای تأمین ویتامین C نسبت به قارچ قهوه‌ای می‌باشد. مصرف ۱۰۰ گرم قارچ سفید ۴٪‌ ویتامین C توصیه‌شده در رژیم غذایی روزانه شمارا تأمین می‌کند، اما مصرف مشابه همین مقدار از قارچ قهوه‌ای قادر به تأمین ویتامین C موردنیاز نخواهد بود. هر دو نوع قارچ در میزان ویتامین B۱۲،B۶، ریبوفلاوین و نیاسین برابر هستند.

چربی و کربوهیدرات

مقدار چربی در هر دو نوع قارچ بسیار اندک است. اما در قارچ قهوه‌ای این میزان بسیار کمتر از قارچ سفید می‌باشد. در قارچ قهوه‌ای این مقدار  ۱گرم در هر ۱۰۰ گرم بوده که در مقایسه با قارچ سفید که ۳۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم می‌باشد، بسیار ناچیز است. ولی در خصوص میزان کربوهیدرات، قارچ قهوه‌ای دارای میزان بیشتری است،۴/۱ گرم در هر ۱۰۰ گرم که برای قارچ سفید این میزان ۳/۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم می‌باشد.

مواد معدنی

قارچ قهوه‌ای ازنظر تأمین مواد معدنی بهتر از قارچ سفید می‌باشد. ۱۰۰ گرم قارچ قهوه‌ای قادر به تأمین ۲ درصد از میزان کلسیم، ۱۳ درصد پتاسیم و ۳۷ درصد سلنیوم توصیه‌شده روزانه است. که این مقادیر برای قارچ سفید به ترتیب ۱ درصد کلسیم ۹ درصد پتاسیم و ۱۳ درصد سلنیوم است.

تنها ماده معدنی که در قارچ سفید از قارچ قهوه‌ای بیشتر می‌باشد، میزان آهن است که آن‌ هم به‌صورت ناچیز تفاوت دارد. میزان ۱۰۰ گرم قارچ سفید حدود ۳ درصد آهن موردنیاز روزانه و قارچ قهوه‌ای ۲ درصد از این میزان را تأمین می‌کند.

فیبر و پروتئین

میزان فیبر در قارچ سفید اندکی بیشتر از قارچ قهوه‌ای می‌باشد. در ۱۰۰ گرم قارچ سفید میزان ۱ گرم فیبر و در قارچ قهوه‌ای در هر ۱۰۰ گرم میزان فیبر ۰/۶ می‌باشد. ميزان پروتئین نیز در قارچ سفید از میزان پروتئین قارچ قهوه‌ای بیشتر است. با مصرف  ۱۰۰ گرم قارچ سفید   میزان ۳/۱ گرم پروتئین به رژیم غذایی شما افزوده می‌شود. اما مقدار پروتئین در قارچ قهوه‌ای در هر ۱۰۰ گرم ۲/۵ گرم است.

اهلی نمودن و پرورش قارچ صدفی وحشی
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا