آفات قارچکلینیک

مگس سیارید یکی از خطرناک ترین آفات پرورش قارچ

مگس سیاریده یا پشه سیارید

آسیب حشره سیارید (مگس سیارید) در قارچکاری ایران چندان جدی گرفته نمی‌شود.
اعضای خانواده حشرات سیاریده ( سیاه و بلند با حرکت مستقیم) دارای طیف وسیعی از زیستگاه ها هستند و تقریباً در همه جای دنیا می توان آنها را یافت. مگس سیارید را می توان در پوست درختانی یافت که بوسیله قارچ ها پوسیده شده اند، اما در میان برگ های افتاده یا در کود حیوانی نیز وجود دارد.

ظهور آنها در پرورش قارچ از اهمیت بیشتری برخوردار است، این حشرات از خطرناک ترین آفات قارچ های پرورشی در سراسر جهان به شمار می روند. سه گونه به طور کلی مسئول آسیب های ناشی از آن هستند:
◦ – Lycoriella castanescens،
◦ – Lycoriella ingenua و
◦ -Bradysia ocellaris.

وجود 1 لارو در 125 گرم خاک پوششی می تواند در مجموع تا 0.5٪ از محصول را نابود کند. در طول تغذیه، لاروها کمپوست را از بین می برند، مواد آلی آن را مصرف می کنند، بنابراین میسلیوم قارچ دیگر نمی تواند از مواد خام آلوده به مدفوع آنها استفاده کند. آنها همچنین رشته‌های میسلیوم را که در کمپوست ایجاد می‌شوند مصرف می‌کنند که رشد لاروها را تحریک می‌کند و با فک های پایین‌ قوی خود می‌توانند قارچ‌ های جوان را نیز بجوند که باعث قهوه‌ ای شدن رنگ قارچ و بعداً مرگ آنها می‌شود.

قارچ آسیب دیده از لارو مگس سیارید
آسیب وارده به قارچ توسط لارو مگس سیارید

مگس های سیارید از آفات دایمی و عمده قارچ های پرورشی در سراسر جهان و ایران می باشند. این حشرات به کمپوست، میسیلیوم و قارچ های تازه روییده آسیب می زنند و به صورت مستقیم و غیر مستقیم سبب کاهش کمی و کیفی محصول می گردند. با وجود ثبت تعداد هرچند اندک حشره کش برای مبارزه با این آفت در جهان، تاکنون در ایران حشره کشی برای کنترل شیمیایی آنها به ثبت نرسیده است.

برای از بین بردن لارو های مگس سیارید می توانید از دلتامترین و دیفلوبنزرون استفاده کنید

لارو مگس سیارید
لارو مگس سیارید

 

هدف از این تحقیق ارزیابی کارایی حشره کش های بیورشنال و مجاز کشور روی جمعیت غالب مگس سیارید و مگس های قارچ خوراکی در سالن های پرورش قارچ است. نمونه برداری ها نشان داد حشرات Megaselia spp و Lycoriella spp به ترتیب از جنس های غالب خانواده Phoridae و Sciaridae هستند که در بیشتر سالن های پرورش قارچ خوراکی مورد بررسی یافت می شوند. آزمایش در قالب طرح کاملا تصادفی با 7 تیمار 6 تکرار شامل دیفلوبنزورون (WP45%)، 75/0و1درهزار ، Bti subsp:. israelensis (WP)،1 و2درهزار، اسیپینوساد (Tracer®SC24 %)6/0و 3/ و6/0درهزار و شاهد (آب پاشی) انجام شد. نتایج نشان داد که همه ترکیبات مورد آزمایش می توانند در کاهش جمعیت مگس سیارید و مگس های فورید موثر باشند اما در این میان مگس سیارید در مقایسه با مگس های فورید نسبت به حشره کشهای مورد آزمایش حساسیت بیشتری از خود نشان دادند. بطوریکه میانگین کارایی حشره کش های دیفلوبنزرون(mg/L1)، اسپینوساد(mg/L 6/0) و باسیلوس(mg/L 2) در غلظت های بالا روی مگس های سیارید در 25 روز بعد از سمپاشی 1/84، 7/82 و 9/69 و روی مگس فوریده 3/58، 5/40 و 4/0 درصد بود. از آنجاکه مگس های سیارید از جمله آفات دایمی سالن های پرورش قارچ خوراکی می باشد، بنابراین کاربرد این ترکیبات در کنترل مگس سیاریده می تواند موثر باشد.

*در بعضی متون و مقالات مگس سیارید به عنوان پشه سیارید نیز ذکر می شود!

 

نویسنده: مهندس ایرانی

منبع: bio fungi

 

امتیاز دهید

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام در مورد مبارزه با حشرات داخل سالن های پرورش قارچ دستگاههای حشره کش وجود داره که کارای بالایی داره ممنون میشم اگه اطلاعاش رو داخل سایت بزارید تولید کنندها استفاده کنن

    1. سلام و عرض ادب
      درست میفرماید. حتما در برنامه های تولید محتوای سایت می گنجانیم و انجام خواهیم داد
      با تشکر از همراهی و پیشنهاد شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا