اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارشحوادث صنعت قارچ

هشدار نسبت به افزایش مسمومیت با قارچ‌ های خودرو سمی در فصل بهار

تمامی قارچ های خودرو و وحشی سمی هستند !!!

هشدار نسبت به مسمومیت با قارچ های خودرو

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت محور، درباره افزایش بروز مسمومیت با قارچ‌ های خودرو و حشی که تقریبا تمامی آنها سمی هستند، در فصل بهار هشدار داد و بیان کرد که متاسفانه هر ساله با شروع فصل بهار و بروز شرایط مساعد برای رشد قارچ‌ های خودرو یا وحشی ، با موجی از مسمومیت‌ های ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو و سمی روبرو هستیم!!! بطوریکه از سال 1397 تا نیمه نخست سال 1400، بیش از 5000 مورد از مسمومیت به علت مصرف قارچ‌های سمی و خودرو گزارش شده است که آماری بسیار بالا و نگران کننده می باشد.

وی هشدار داد که مصرف و خوردن قارچ‌ های خودرو و سمی، منجر به فوت، نارسایی کبدی و بستری شدن می‌شود و از هموطنان خواست از مصرف قارچ‌ های خودرو به ویژه قارچ‌ هایی که در کنار تنه درختان، به ویژه درختان خشک شده می‌رویند یا قارچ‌ هایی که افراد بومی جمع‌ آوری می‌کنند، جدا خودداری نمایند و برای حفظ سلامت خود و خانواده‌ تان فقط قارچ های خوراکی پرورشی را از مراکز مجاز تهیه و مصرف نمایند.

آمار مسمومیت با قارچ های خودرو سمی

بر اساس آمار به دست آمده از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در سال ۱۳۹۶، بالغ بر  ۱۵۴۰ مورد مراجعه به بیمارستان در اثر مسمومیت با قارچ‌های خودرو و سمی گزارش شده است. این آمار از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ به ترتیب بالغ بر ۱۷۲۶ نفر، ۳۶۵ نفر و ۷۲۲ نفر بوده و در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۲۸ مورد مراجعه به بیمارستان بر اثر مسمومیت با خوردن قارچ‌ های خودرو و سمی گزارش شده است که نشان‌ دهنده تعداد بالای قربانیان و شایع بودن این مسمومیت در کشور است.
بیشترین آمار بروز مسمومیت با قارچ سمی و مراجعه به بیمارستان در استان‌های آذربایجان غربی، لرستان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، گلستان و شهرکرد ثبت شده است که ریز آمار به صورت زیر می باشد:
* بیشترین مسمومیت در سال ۱۳۹۶ مربوط به شهرهای استان کرمانشاه، آذربایجان غربی، لرستان، گلستان و کردستان بوده است. * بیشترین مسمومیت در سال ۱۳۹۷ مربوط به شهرهای استان کرمانشاه، گلستان، لرستان و آذربایجان غربی (ارومیه) و زنجان بوده.
* بیشترین مسمومیت در سال ۱۳۹۸ مربوط به شهرهای استان لرستان، آذربایجان غربی، اردبیل، تهران و کردستان بوده.
* بیشترین مسمومیت در سال ۱۳۹۹ مربوط به بجنورد (خراسان شمالی)، تهران، شهرکرد، گلستان و آذربایجان غربی (ارومیه)  بوده. * بیشترین مسمومیت در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ مربوط به شهرهای بجنورد (خراسان شمالی)، تهران، شهرکرد، لرستان و گلستان بوده است.
وی با بیان اینکه در 5 سال اخیر مجموعا ۵۱۷۵ مورد مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌ های خودرو سمی در بین هموطنانمان ایجاد شده است، گفت: این موارد با آموزش عمومی و اطلاع رسانی و ارائه هشدار به موقع قابل پیشگیری خواهد بود و متقابلا مردم نیز باید با رعایت برخی نکات  از بروز مسمومیت  و عوارض ناشی از آن و مرگ ناشی از مصرف قارچ‌های سمی پیشگیری نمایند.
علائم و نشانه‌های مسمومیت با قارچ سمی
مسمومیت با قارچ خودرو

روش تشخیص قارچ سمی از خوراکی

در طبیعت قارچ های وحشی به صورت خودرو رشد می کنند، شناسایی قارچ‌ های سمی از قارچ‌های خوراکی به دلیل شباهت برخی از این قارچ‌ ها بسیار مشکل بوده و در صورت اشتباه در تشخیص و مصرف این‌ گونه قارچ‌ ها عواقب ناگواری در پی خواهد داشت.

دو گونه قارچ سمی به نام‌های فرشته و کلاهک مرگ شباهت بسیار زیادی به قارچ خوراکی دکمه‌ ای دارند و اغلب در طبیعت این روزهای بهاری بعد از بارندگی به وجود می‌آیند که بسیار سمی و خطرناک بوده و تشخیص آنها مشکل است و مصرف آنها گاهی باعث مرگ خواهد شد.

شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل ، رنگ ، بو و مزه به هیچ عنوان امکانپذیر نیست و فقط توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی این امر محقق می گردد.

برخی از روش‌ها و معیارهای سنتی مثل امتحان کردن قارچ با شیر خوراکی ، تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ یا وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رویش معیار علمی و درستی برای تشخیص سمی نبودن قارچ نیست !!!  فقط با تست های علمی در آزمایشگاه می توان از سمی نبودن قارچ اطمینان حاصل کرد.

همچنین مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نیست! علاوه بر این برخی از سموم موجود در قارچ‌های سمی، مقاوم به گرما بوده و فرآیند‌های آماده سازی غذا اعم از کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن و بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در آن نیست و باز هم باعث مسمومیت افراد خواهند شد.

قارچ فرشته
قارچ فرشته

 

علائم و نشانه های مسمومیت با قارچ و راهکار آن

نشانه‌های مسمومیت با قارچ‌های سمی شامل اسهال، استفراغ، درد معده، تب بالا، کاهش فشار خون، غش، تاری دید، هذیان گفتن، تشنج و کما است که گاه ممکن است منجر به مرگ شود و در این موارد لازم است بی درنگ با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیریم.

معمولا این علائم با فاصله زمانی ۵ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف قارچ‌ های خودرو بروز می کنند و بروز علائم با فاصله بیش از ۶ ساعت از مصرف قارچ خودرو نشان دهنده سمی بودن بیشتر قارچ‌ می باشد!!!

اقدامات عملی بعد از مسمومیت با قارچ سمی نیز، انتقال سریع بیمار مسموم شده به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت‌ ها الزامی بوده و امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می‌دهد و هرگونه تأخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و آسیب جدی ماندگار برای سلامت فرد و حتی مرگ بیمار می‌شود!!! از هرگونه خود درمانی و درمان علائم به شدت پرهیز نمایید و باید بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل نمایید.

همچنین در صورت امکان نمونه باقیمانده قارچ مصرف شده توسط بیمار مسموم را برای شناسایی توسط کادر پزشکی بیمارستان، با خود به همراه داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا