کارآفرینی در حوزه قارچ

پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به بیش از ۱۶ هزار گلستانی

تاکنون ۱۶ هزار و ۸۳۵ نفر در گلستان تسهیلات مشاغل خانگی دریافت کردند که بیشتر متقاضیان در بخش خیاطی، قالی‌بافی، پرورش قارچ، زنبورعسل و گلیم‌بافی بودند.

به گزارش خبرگزاری هاگ- سعید مازندرانی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان در حاشیه نشست بررسی طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی که با حضور رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی در گرگان برگزار شد،‌ اظهار کرد: از سال ۹۰ تاکنون ۵۶ هزار گلستانی برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی در سامانه ثبت‌نام کردند.

تسهیلات تخصیص داده‌شده

وی در ادامه با اشاره به میزان تسهیلات اعطاشده گفت: از این تعداد تاکنون به ۱۶ هزار و ۸۳۵ نفر مجموعاً به میزان ۵۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، تسهیلات پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان همچنین خاطرنشان کرد: ۹۱ درصد کسانی که تسهیلات دریافت کردند دارای مدرک فنی و ۹ درصد هم فاقد مهارت بودند که از طریق گواهی صلاحیت مشمول این تسهیلات شدند.

افراد شرکت‌کننده در این طرح

مازندرانی در توضیحات بیشتر در رابطه با افرادی که در این طرح شرکت داشتند افزود:  ۳۸ درصد این افراد روستایی و ۶۲ درصد شهرنشین هستند، تصریح کرد: ۲۷ درصد دارای تحصیلات ابتدایی، ۲۱ درصد سیکل، ۳۲ درصد دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ۲۲ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

وی ضمن بیان شرایط سنی این افراد، توضیح داد: ۳ درصد کسانی که تسهیلات دریافت کردند زیر ۲۰ سال، ۲۰ درصد بین ۲۰ تا ۳۰ سال، ۴۳ درصد بین ۳۰ تا ۴۰ سال و ۳۴ درصد بین ۴۰ تا ۵۰ سال هستند.

زمینه‌های فعالیت در این طرح

مازندرانی پیرامون زمینه‌های این فعالیت‌ها، گفت: ۲۴ درصد متقاضی در رشته خیاطی، ۱۷ درصد در قالی‌بافی، ۹ درصد تایپیست، ۵ درصد پرورش قارچ، ۵ درصد زنبورداری، ۳ درصد گلیم‌بافی و … بودند.

وی در تکمیل سخنان خود، اضافه کرد: در سطح استان ۳۳ هزار و ۱۶۶ مجوز مشاغل خانگی از سوی دستگاه‌های متولی ازجمله میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد، آموزش‌وپرورش، صنعت و معدن، فنی حرفه‌ای و جهاد کشاورزی در استان صادرشده است. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان یادآور شد: در استان گلستان نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ۱۸٫۵ درصد است.

ضرورت سنجش کیفیت آموزشی و مهارتی در بخش مشاغل خانگی

مازندرانی در ادامه با تأکید بر اهمیت کیفیت آموزش و مهارت در انجام این‌گونه از مشاغل؛ افزود: به نظر می‌رسد موضوع سنجش توانمندی افراد برای دریافت تسهیلات در بخش مشاغل خانگی، مغفول مانده است. باید سازوکاری وجود داشته باشد که میزان مهارت افراد بعد از چند سال از اخذ گواهی، سنجیده شود.

وی همچنین نیازسنجی رشته‌های موردنیاز استان و شناخت رسته‌های جدید را یکی از اصول مهم و حیاتی دانست و گفت: شناسایی ظرفیت‌های مشاغل خانگی به خوبی صورت نگرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان تصریح کرد: در حال حاضر شکل گردشگری در حال تغییر به طبیعت‌گردی، بوم‌گردی پرنده نگاری و … شده که این ظرفیت‌ها در استان ما به خوبی وجود دارد. در بخش قالی‌بافی، جاجیم و صنایع‌دستی این بخش همچنان طرح‌های قدیم را دنبال می‌کنیم و نیاز سنجی بازار کم انجام‌شده است.

مازندرانی این نکته را خاطرنشان کرد: بحث فروش محصولات و بازرگانی در این بخش موضوعی است که نیاز است اتاق بازرگانی همکاری خود را دراین‌ باره بیشتر کند.

هدف برگزاری این نشست

این مقام مسئول در ادامه صحبت‌های خود از اهداف برگزاری این نشست، معرفی طرح جهاد دانشگاهی در خصوص مشاغل خانگی همانند چندین استان دیگر کشور در گلستان را نام برد و افزود: با روند فعلی نمی‌توانیم برای اشتغال پایدار جوانان کاری انجام دهیم، نیاز است که در روش‌های ارائه تسهیلات، توانمندسازی، آموزش و بازاریابی بازنگردی کنیم و بسته‌ای در این خصوص ارائه کنیم که همه ابعاد در آن دیده‌شده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا