اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

پیش بینی تولید ۲.۲ میلیون تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای

در صورت احداث هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای افزایش می‌یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می‌رسد.

ظرفیت تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در سال ۹۶

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی، میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن عنوان کرد.

وی ضمن اشاره به تنوع‌بخشی به تولیدات گلخانه‌ای به‌عنوان یکی از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات، گفت: با اقدامات ترویجی و آموزشی در سال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای و ۱۳ درصد تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه‌ای کمتر شده است.

تقوی در ادامه سخنان خود افزود: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه‌های جدید در محیط‌های کنترل‌شده شامل گلخانه‌ها و سایبان‌ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می‌دهد.

عمده محصولات گلخانه‌ای در سال ۹۵

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ در خصوص میزان تولیدات در سال‌های گذشته تصریح کرد: در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه‌ها مربوط به محصولات باغی بوده که به‌طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی است.

وی در خصوص مزایای تولیدات گلخانه‌ای توضیح داد: تولید در گلخانه‌ها و سایبان‌ها در باغ‌ها علاوه برافزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه‌جویی مصرف آب نیز مؤثر است.

این مقام مسئول در امور گلخانه‌ها در خصوص استفاده از سایبان‌ها ابراز امیدواری کرد و در همین رابطه از استقبال باغداران در اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، خبر داد و ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان‌ها داشته باشیم و در دو سال آتی بیش از ۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط‌های کنترل‌شده قرار بگیرد.

آخرین تحولات بازار ارز در فعالیت‌های گلخانه‌ای

تقوی درباره تغییرات شرایط نرخ ارز و تاثیرگذاری  آن بر فعالیت‌های گلخانه‌ای خاطرنشان کرد: تحولات نرخ ارز تأثیراتی در بخش نهاده ازجمله بذر F۱ سبزی و صیفی گلخانه‌ای، کود، سموم و سایر نهاده‌ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تأثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی می‌شود که با هماهنگی‌های صورت گرفته تلاش کرده‌ایم این تأثیرات را به حداقل برسانیم.

وی در خصوص واردات این حوزه گفت: قطعات، تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود. وی در خصوص بذر سبزی و صیفی موردنیاز گلخانه‌ها افزود: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه‌ای موردنیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می‌شود.

آخرین پیشرفت‌های این صنعت

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی در خصوص پیشرفت‌ها و فعالیت‌های این حوزه گفت: در چند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F۱ گلخانه‌ای دست پیداکرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: معافیت‌های مالیاتی، تأمین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی ازجمله حمایت‌هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند.

تقوی در رابطه با طرح حمایت از گلخانه‌های بزرگ‌مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می‌شوند، توضیح داد: برای تأسیس گلخانه‌ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت‌ شده است.

وی در تکمیل صحبت‌های خود عنوان کرد: مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک‌ها پرداخت‌شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا