اخبار اقتصادی صنعت قارچاخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

میزان تولید قارچ در کشور 180 هزار تن است

جایگاه تولید قارچ ایران رتبه ششم در جهان است و تهران و البرز در راس تولیدکننگان قارچ کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری هاگ مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۱۸۰ هزار تن قارچ در کشور تولیدشده است و ایران جایگاه ششم تولید قارچ در دنیا را دارد.

تقوی افزود: میزان تولید قارچ در کشور ۱۸۰ هزار تن است که بیش از ۳۰۰۰ واحد بزرگ و کوچک در این بخش مشغول هستند و بر اساس پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته مصرف قارچ در کشور بیش از یک و نیم کیلو در سال است.

او اضافه کرد: بیشترین میزان تولید قارچ در کشور متعلق به تهران و البرز است و پس از آن استان‌هایی مثل قزوین، خراسان، اصفهان و مازندران قرار دارند.

میزان تولید قارچ در استان تهران در سال ۹۸ حدود ۳۵ هزار تن بوده است که پیش‌بینی می‌شود این عدد برای امسال به ۴۰ هزار تن برسد.

این مسئول گفت: حدود ۹۸ درصد نهاده‌های موردنیاز قارچ در کشور تأمین می‌شود و میزان اندکی وابستگی در بخش هایی مثل اسپان و خاک‌پوششی قرار دارد که آن‌هم با اقدامات تحقیقاتی در کشور تأمین خواهد شد.

تقوی در پایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کرونا تأثیری بر خریدوفروش قارچ داشته؟ گفت: در اسفند به علت کاهش صادرات و کاهش مصرف قارچ خانگی و رستوران‌ها میزان مصر قارچ‌ها کم شد اما در این کمبود فروش در فروردین جبران شده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا