کارآفرینی

کارآفرینی با پرورش قارچ خوراکی

وقتی از زیرزمین یک خانه روستایی هم می‌توان کار بزرگی را شروع کرد

به گزارش هاگ از شهرکرد، مهم‌ترین معضل فعلی کشور در بخش اشتغال و بازار کار، فارغ التحصیلانی هستند که پس از فراغت از تحصیل و آماده شدن برای ورود به عرصه کار و تولید، تفکر پشت میز نشینی را دارند و عقیده بر این دارند که موفقیت تنها با کارمند دولتی بودن تحقق می‌یابد.

امروز نگاه جامعه، جوانان تحصیل کرده و در حال تحصیل به مقوله اشتغال این است که تنها پشت میز نشینی را شغل می‌دانند، این در حالی است که کارشناسان تأکید دارند که برای تغییر این دیدگاه باید تفکر کارآفرینی میان نوجوانان گسترش یابد و چرخه تولید داخل به راه افتد.

بالا بودن تولید قارچ در ایران معلول گسترش پرورش این محصول به صورت خانگی است، کارآفرینی خانگی که می‌تواند درآمدی میلیاردی داشته باشد، طی سال های اخیر خیلی ها با طی دوره های آموزشی ساده و استفاده از فضاهای بلااستفاده منزل نظیر پارکینگ، زیر زمین و انباری به پرورش قارچ روی آورده‌اند و قدمی در گسترش تولید در کشور بر داشته‌اند.

نکته قابل توجه در کشور این است که با تولید بالایی که وجود دارد اما سرانه مصرف در بین مردم پایین است، سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشورهای چین و آمریکا 5 کیلوگرم، در اروپا 4 کیلوگرم و در ایران فقط 1.2 کیلوگرم است، این ارقام نشان می‌دهد مردم هنوز قارچ را به عنوان مواد غذایی قبول نکرده و استفاده زیادی با اینکه تولید مطلوبی وجود دارد، ندارند.

شروع کارآفرینی پرورش قارچ از زیرزمین یک خانه روستایی

مجید میرزایی، کارآفرین پرورش قارچ خوراکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به زمان شروع کار خود و حمایت‌های صورت گرفته از سوی ارگان‌های مختلف، اظهار داشت: با توجه به‌ اینکه رشته تحصیلی‌ام در زمینه کشاورزی بود با این حرفه و صنعت آشنا شدم و در یکی از شرکت‌های پرورش قارچ استان به عنوان کارشناس تولید مشغول به کار شدم و از سال 1389 کار خود را شروع کردم.

وی افزود: بعد از آشنا شدن با این حرفه انگیزه‌ای برای تولید بیشتر شد و در نهایت کار خود را در روستای خودمان در یک زیر زمینی به مساحت 60 متر شروع کردم، با گذر زمان سالن‌های پرورش خود را گسترش داده و سطح زیر کشت خود را بالا بردیم و در پایان در شهر نافچ از ظرفیت مدرسه‌ای که بلا استفاده بود از آموزش پرورش اجاره کرده و حدود سه سال در آنجا مشغول به کار بودیم.

کارآفرین پرورش قارچ خوراکی در استان با اشاره به اینکه لازم بود برای گسترش کار خود سالن‌های تولید و سطح زیر کشت افزایش دهیم، تصریح کرد: بعد از مدتی که در مدرسه بودیم برای گسترش، کار خود به سالن اجاره‌ای در چالشتر انتقال دادیم و در حال حاضر نیز به طور مستقیم 6 نفر و غیر مستقیم 12 نفر در یک کارگاه صنعتی در وردنجان که مدتی است به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی بلا استفاده است، سالن‌های تولید قارچ خود را به راه انداخته‌ایم.

میرزایی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر در طی این مسیر انگیزه و تلاشی وجود نداشته باشد در هر بار زمین خوردن نمی‌توان برخواست، گفت: تولید قارچ دوره‌ای دو ماهه دارد، مواد اولیه از شرکت‌های استانی خریداری و کاشت می‌شوند، در طی این 60 روز باید عملیات‌هایی صورت بگیرد بعد از انجام عملیات‌های لازم در روز 35 شروع به برداشت قارچ می‌کنیم، در فاصله‌ای 3 روزه برداشت می‌شود و در نهایت یک هفته فاصله برای کاشت بعد ایجاد می‌شود.

کارآفرین خوش ذوق و پرانگیزه استان در ادامه با اشاره به بازاریابی و ایجاد بازار توسط کارآفرینان برای فروش محصولات خود، یادآور شد: در رابطه با بازار فروش نیز خودم مرکز پخش در سطح شهر دارم و سعی می‌کنم تولیدات خود را به فروش برسانم، در بحث فروش و بازاریابی برای کارآفرینان همیشه مشکل وجود دارد اما فرد باید تلاش کند تا بتواند خودش تولیدات خود را به فروش برساند.

تسهیل راه کارآفرینان ضروری است

وی با تاکید بر اینکه حمایت کافی در این زمینه از سوی ارگان‌ها و مسئولین مختلف وجود نداشته است، بیان کرد: تا به امروز حمایت و توجه آنچنانی از سوی مسئولان نبوده، تسهیلاتی که به منظور حمایت از کار آفرینان و تولید داخل نیز ارائه داده می‌شود با دوندگی‌ها و موانعی که مسئولان برای آن طراحی کرده‌اند کارآفرین را از گرفتن آن منصرف می‌کند.

این کار آفرین استان در پایان با اشاره به عدم حمایت از سوی مسئولان، خاطرنشان کرد: تسهیلات و وامی با درصد پایین وجود ندارد در نتیجه کارآفرین اگر تسهیلاتی هم دریافت کند باید در پایان کار سود خود را صرف پرداخت وام کند، در نتیجه نه انگیزه‌ای برای تولید می‌ماند نه سودی برای تولید کننده، مسئولان استان در نظر داشته باشد کارآفرینان نیاز به حمایت دارند نه موانعی که سنگ بر چرخه تولید داخل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا