کتابخانه قارچ

کتاب قارچ های سمی و خوراکی

تالیف دکتر فتح الله فلاحیان

کتاب قارچ های سمی و خوراکی به تالیف دکتر فتح الله فلاحیان به نشر از موسسه انتشارات دانشگاه تهران می باشد.

  • عنوان: کتاب قارچ های سمی و خوراکی
  • تالیف: دکتر فتح الله فلاحیان
  • نوبت چاپ: چهارم
  • تاریخ انتشار: 1395
  • شمارگان: 500 نسخه
  • ناشر: موسسه انتشارات دانشگاه تهران
  • چاپ و صحافی: موسسه انتشارات دانشگاه تهران

مقدمه کتاب قارچ های سمی و خوراکی

از هزاران سال پیش در بین ملل و اقوام مختلف خوردن بعضی از قارچ‌ها متداول بوده و اکنون‌که به ساختمان شیمیایی آنها آگاهی حاصل‌شده، مصرفشان رو به فزونی رفته است. با افزایش سریع جمعیت دنیا و کمبود غذا دانشمندان به‌منظور بالا بردن میزان تولیدات مواد غذایی بیش‌ از پیش متوجه منابع طبیعی شده‌اند و یکی از آن منابع، قارچ‌ها است.

در بررسی‌ هایی که از قارچ‌ ها به‌عمل‌آمده، نشان داده می‌شود دسته‌ای از این گیاهان سرشار از مواد پروتئینی، گلوسیدی، لیپیدی و ویتامین می‌توانند برای انسان غذای مناسبی باشند، بعلاوه چون پرورش این‌گونه از قارچ‌ها به سهولت انجام می‌گیرد می‌توان آنها را به‌صورت تازه، خشک یا کنسرو به مقدار زیاد در دسترس افراد قرارداد. ناگفته نماند در جوار این غذای لذیذ گیاهی قارچ‌های سمی مهلکی وجود دارد که تشخیص آنها از گونه‌های خوراکی مستلزم داشتن اطلاعات کافی است.

تلفات براثر خوردن قارچ

انگیزه‌ای که نگارنده را به تألیف این کتاب برانگیخت همانا تلفاتی است که همه‌ ساله در اثر خوردن قارچ‌های سمی به‌خصوص به اهالی شمال ایران و خطه آذربایجان وارد می‌شود. در این مجموعه ناقص که امید است در سال‌های آینده با تذکار اساتید محترم کامل گردد، از اختصاصات کلی قارچ‌ها، مسمومیت‌های قارچی و علائم آنها، سموم آمانیت های کشنده، درمان مسمومیت‌های فالوئیدی، طرق شناسایی قارچ‌های سمی، مسمومیت‌های شبه فالوئیدی، قارچ‌هایی خلسه‌آور و اثرات آنها، سموم و مسمومیت‌های ناشی از آنها و بالاخره قارچ های خوراکی و ارزش غذایی آنها بحث شده است.

به کتابخانه قارچ هاگ مراجعه کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا