آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

کنترل بیماری در مرحله اسپان زنی و اسپانران

مرحله اسپان زنی در بیماری ازنظر آلوده شدن به ویروس و همچنین پاتوژن های دیگر بسیار حساس و خطرناک است.

به گزارش خبرگزاری هاگ-در مرحله اسپان زنی، محدوده اطراف قسمت بذر زنی بایستی کاملاً تمیز شود و پس از هر استفاده به کمک فشار بالای آب مورد شستشو قرارگرفته و ضدعفونی شود یا با فرمالین تدخین شود.

درصورتی‌که مکان تلقیح کمپوست محصور نباشد بهتر است تا حد ممکن این مکان را نزدیک به زمان بذر زنی و ترجیحاً شب قبل از آن مورد شستشو قرار دارد. اما در مورد چنین فضاهایی نمی‌توان از فرمالین استفاده کرد. اگر بذر زنی در مکانی محصور انجام می‌گیرد قبل از عمل تلقیح کمپوست تدخین با گاز فرمالین پس از خشک شدن سطوح، تیمار بسیار مؤثری خواهد بود. ساختمان تلقیح بایستی تهویه شده و در طی بذر زنی تحت‌فشار مثبت باشد.

بهداشت تجهیزات

ضرورت دارد که تجهیزات بذر زنی بلافاصله قبل از بذر زنی و روز استفاده کاملاً تمیز باشند. بهترین راه ضدعفونی، اسپری کردن این ابزارها با مواد ضدعفونی‌کننده است بخصوص اینکه بلافاصله پس از ضدعفونی از فشار بالا برای حذف هرگونه ماده آلی استفاده شود. ضدعفونی‌کننده فنولی، معمولاً در غلظت ۴% درصد یا ترکیب گلوتارآلدهید برای این عملیات مناسب هستند.

ظروف اسپان و مکمل بایستی کاملاً تمیز شوند و اسپان با دست و دستکش‌های تمیز جابجا شود. دستکش‌ها را در فواصل زمانی منظم ضدعفونی کنید و کارگران مربوط به محل بذر زنی بایستی لباس کار تمیزی بپوشند.

کنترل بیماری در مرحله اسپانران

هوای فیلتر شده بایستی مورداستفاده قرار بگیرد یا هوا را می‌توان در داخل سیستم بسته‌ای که خنک‌کننده در آن نصب‌شده به حالت باز چرخش درآورد و از این طریق دمای هوای کمپوست را تنظیم کرد.

درجاهایی که از سیستم‌های بسته استفاده می‌شود میزان گاز دی‌اکسید کربن سالن نشانه خوبی از نحوه کار دستگاه هواساز است. غلظت پایین گاز دی‌اکسید کربن نشان‌دهنده این است که سیستم دچار نشتی بوده و هوای تازه به داخل آن راه پیدا می‌کند. سالن‌های اسپانران و مجاری هوادهی بایستی کاملاً ضدعفونی شوند تا قبل از استفاده مورد تدخین قرار بگیرند.

چگونگی شناسایی آفات و بیماری های قارچ ها
>
روش های سنتی

در طی اسپانران به روش قدیمی و سنتی می‌توان سطح کمپوست را با روزنامه یا پلاستیک پلی‌اتیلنی پوشاند تا مانع از ایجاد آلودگی توسط اسپورهای قارچی شود و علاوه بر این مانع از هدر رفت بیش‌ازاندازه آب کمپوست شود.

استفاده از روزنامه بهتر از پلاستیک پلی‌اتیلنی است  زیرا رطوبت را به خود جذب کرده و مانع از بیش‌ازحد خیس شدن سطح کمپوست می‌شود. روزانه را بایستی با محلول فرمالین ۲۵% به‌صورت ۴ روز یک‌بار اسپری کرد تا اسپورهایی که بر روی سطح آن قرار می‌گیرند کشته شوند. آخرین اسپری در زمان قبل از برداشت روزانه به بهترین وجه انجام می‌شود تا از انتقال اسپورها به سطح کمپوست جلوگیری به عمل آید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن