آکادمی قارچبیماری های قارچکلینیک

آشنایی کامل با کنه فلفلی قرمز + روش جلوگیری

کنه فلفلی قرمز با نام علمیSiteroptes spp معمول‌ترین کنه‌ و بندپایی است که در طی فرآیند پرورش قارچ در مزارع قارچ دیده می‌شوند .

هاگ-این کنه‌ها اغلب در جمعیت‌های بالایی روی سطح خاک‌پوششی و روی قارچ خوراکی جمع می‌شوند و به آن، رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز می‌دهند و نام‌گذاری آنها هم به همین دلیل بوده است.

این کنه‌ها تنها از کپک‌های هرز و رقیب بخصوص اسپور گونه های مختلف تریکودرما تغذیه می‌کنند و کاری به میسیلیوم قارچ خوراکی ندارند.

وجود آنها بر روی بستر به تعداد زیاد و با میل به حرکت فراوان در آنها ، سبب ازار و اذیت پرسنل به ویژه پرسنل برداشت شده و همچنین وجود آنها در جعبه‌های بسته‌بندی قارچ می‌تواند موجب کاهش کیفیت محصول شود.

شکل شناسی آفت

این کنه‌ها بسیار کوچک هستند ظاهر آنها سه گوش مسطح و به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد بوده و یک نوار سفیدرنگ داخلی در قسمت مرکزی آن وجود دارد.

کنه، برای تغذیه به قارچ تریکورما وابسته است و سرعت تکثیر این کنه بسیار بالا است. چراکه هر کنه ماده در مدت پنج روز قادر به گذاشتن ۱۵۰ تخم است.

مدت‌زمان هر چرخه زندگی از زمان تخم تا کنه بالغ ۴-۵ روز در دمای ۲۴ – ۲۵ درجه سلسیوس است.

مشاهده کنه قرمز فلفلی، اغلب نشان‌دهنده وجود قارچ تریکودرما در کمپوست است. این کنه‌ها اسپورهای قارچ تریکودرما را نیز با خود حمل کرده و به‌ جاهای دیگر منتقل می‌کنند.

کنترل کنه فلفل قرمز

کنه‌های فلفلی قرمز، آفات ثانویه هستند و با کنترل مشکل اصلی اولیه می‌توان این کنه  را به خوبی کنترل کرد. در سال‌های اخیر، این کنه‌ها ارتباط تنگاتنگی با جمعیت تریکودرمای قارچ خوراکی پیداکرده‌اند.

بنابراین کنترل کنه فلفلی قرمز به رشد سریع و قوی میسیلیوم قارچ خوراکی در کمپوست بستگی دارد.

به دلیل توانایی این کنه‌ها در حرکت و جابجایی، گاهی اوقات نواحی آلوده به این کنه را بایستی با روش‌های مختلفی چون سوزاندن، نمک‌پاشی و سمپاشی از مناطق دیگر جدا نگه داشت.

اگرچه به‌کار بردن این اقدامات تا حدی موجب کنترل موفق این کنه‌ها می‌شود بایستی این نکته را در نظر داشت که تیمار سطحی بستر  مشکل را برطرف نخواهد کرد .

نکات کلیدی در مدیریت

  • – مطمئن شوید عملیات کمپوست سازی و فاز دوم پاستوریزه به‌درستی انجام می‌شود.
  • – کپک تریکودرمایی کمپوست را کنترل کنید.
  • – اقدامات بهداشتی دقیق بخصوص در زمان اسپان زنی را اجرا کنید.
  • – از تیمار موضعی برای کنترل این کنه‌ها استفاده کنید؛ بخصوص درجاهایی که مشکل تریکودرما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا