قیمت قارچ فله و بسته بندی و قیمت روز بازار ( عمده و جزئی )

قیمت جدید قارچ

قیمت روز قارچ خوراکی در بازار (بورس قارچ مهرآباد یا بازار قارچ لشگری) و همچنین قیمت قارچ بسته بندی و قارچ اسلایس شده در بازار و خرده فروشی ها، همه روزه در این صفحه منتشر می شود. علاوه بر این نرخ مصوب اعلام شده از سوی انجمن صنفی پرورش دهندگان و تولیدکنندگان قارچ کشور نیز به اطلاع شما مخاطبین مجله هاگ، می رسانیم.

قیمت قارچ خوراکی در تاریخ 19 آذر 1402
نوع محصول قیمت بازار قیمت مصرف کننده
قارچ فله درجه یک سبد لوکس 100000
قارچ فله درجه یک سبد 97000
قارچ فله درجه یک کیسه 95000
قارچ فله درجه یک کیفیت متوسط 85000
قارچ فله درجه دو 70000
قارچ فله درجه سه 65000
قارچ بسته بندی ۲۰۰ گرمی 24.750 32.175
قارچ بسته بندی ۴۰۰ گرمی 48.730 64.350
قارچ بسته بندی ۸۰۰ گرمی 81.400 107.470
قارچ بسته بندی ۱۰۰۰ گرمی 93.500 123.200
قارچ اسلایس شده بسته بندی ۲۵۰ گرمی
قارچ اسلایس شده بسته بندی ۵۰۰ گرمی
قارچ اسلایس شده بسته بندی ۱۰۰۰ گرمی 77000

 

شما می توانید کامل ترین آرشیو قیمت روزانه قارچ کشور را از سال 1396 تا همین امروز را، به همراه جداول و نمودارهای ماهیانه تغییرات و نوسانات قیمت، را در سایت ما مشاهده نمایید.

همچنین می توانید قیمت روزانه قارچ خوراکی را در وب اپیکیشن هاگ و از طریق کانال تلگرام هاگ و استوری های صفحه اینستاگرام هاگ مشاهده نمایید. قیمت های قارچ در این صفحه و شبکه های اجتماعی هاگ، همه روزه بروزرسانی خواهد شد تا همیشه جدیدترین اطلاعات در اختیار شما کاربران عزیز قرار داشته باشد.

قیمت قارچ خوراکی فله در بازار قارچ لشگری یا بورس قارچ مهرآباد 19 آذر 1402
قیمت قارچ خوراکی فله در بازار قارچ لشگری یا بورس قارچ مهرآباد 19 آذر 1402
قیمت قارچ بسته بندی و قارچ اسلایس شده
قیمت قارچ بسته بندی و قارچ اسلایس شده
قیمت قارچ فله اعلام شده توسط انجمن صنفی پروش دهندگان قارچ کشور
قیمت قارچ فله اعلام شده توسط انجمن صنفی پروش دهندگان قارچ کشور

قیمت قارچ در میادین میوه و تره بار شهرداری

جدیدترین نرخنامه رسمی قیمت انواع قارچ دکمه ای فله و بسته بندی و همچنین اسلایس شده، صادره از سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری. لازم به ذکر است قیمت هایی که در نرخنامه سازمان میادین اعلام میشوند تا اطلاع ثانوی (صدور نرخنامه جدید)، ثابت هستند و روزانه تغییر نمی کنند. آخرین نرخنامه سازمان میادین در تاریخ 19 آذر ماه 1402 منتشر شده است.

 

قیمت قارچ در میادین میوه و تره بار شهرداری (نرخنامه 19 آذر 1402)
نوع محصول درجه 1 درجه 2
قارچ دکمه ای پشت بسته فله 94000 90000
قارچ دکمه ای پشت باز فله 90000 85000
قارچ دکمه ای قهوه ای فله (brown) 95000 86000
قارچ دکمه ای بسته بندی 200 گرمی 24.500
قارچ دکمه ای بسته بندی 400 گرمی 48.500
قارچ دکمه ای بسته بندی 1000 گرمی 96000
قارچ دکمه ای اسلایس شده بسته بندی 250 گرمی 23.500
قارچ دکمه ای اسلایس شده بسته بندی 500 گرمی 47000
قارچ دکمه ای اسلایس شده بسته بندی 1000 گرمی 93000
قارچ دکمه ای قهوه ای بسته بندی 200 گرمی 25000
قارچ دکمه ای قهوه ای بسته بندی 400 گرمی 49000
نرخنامه قیمت قارچ در سایت سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری
نرخنامه قیمت قارچ در سایت سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری

*** قیمت ها به تومان می باشد.

 

قیمت قارچ در بورس قارچ مهرآباد

در حال حاضر اصلی ترین مرکز فروش قارچ عمده در تهران، بورس قارچ مهرآباد است. این مرکز فروش قارچ، در پارکینگ شماره 5 ترمینال 4 مهرآباد واقع است. این مکان توسط انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ در اختیار نماینده واحدها قرار گرفته است.

مدت زمان کوتاهی به دلیل پاره ای از مشکلات، فعالیت بورس قارچ مهرآباد متوقف شده بود که این مرکز فروش به بورس قارچ لشکری انتقال یافته بود. این مرکز در حال حاضر فعال نیست و دوباره به همان مهرآباد انتقال یافته است.

بجز بورس قارچ مهرآباد، بورس قارچ هاشمی در میدان تره بار میدان آزادی و بورس قارچ ستارخان واقع در پارکینگ فاز 1 سنتی ستارخان، در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند. اما فعالیت این دو مکان محدود بوده و مرکز فروش اصلی قارچ در تهران همان بورس قارچ مهرآباد است.

در بورس مهرآباد، قارچ خوراکی بصورت فله (درجه 1 الی 3) و بسته بندی و همچنین بصورت اسلایس شده(خرد شده بصورت ورقه ای)، پخش می گردد.

 

قیمت انواع قارچ

قارچ‌های مختلفی در جهان برای مصرف خوراکی و دارویی، پرورش داده می‌شوند؛ مانند قارچ دکمه ای، صدفی، شیتاکه، انوکی، یال شیر، گانودرما و …

اما قارچ‌ دکمه‌ای سفید، پر مصرف‌ترین نوع قارچ‌ در جهان می باشد. در ایران نیز قارچ دکمه‌ای رایج ترین نوع قارچ خوراکی است و قیمت آن به عنوان قیمت قارچ در نظر گرفته می‌شود. قارچ دکمه ای سفید علاوه بر اینکه ۸۵ درصد از قارچ تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است، مهمترین قارچ خوراکی تجاری در دنیا نیز محسوب می شود.

قیمت تمام شده این ماده خوراکی ارزشمند به عوامل مختلفی بستگی دارد که به همین علت هر روز دچار تغییر و نوسان می‌شود.

بازار قارچ
بازار قارچ

 

قیمت قارچ در ایران و جهان

کشور ایران رتبه ششم را در تولید و پرورش قارچ خوراکی در جهان دارد. صنعت قارچ یک صنعت سود آور در بازار کشاورزی ایران است. اما از سال هزار و سیصد و نود و پنج نوساناتی در بازار قارچ به وجود آمد. در ماه‌های اول سال که قیمت قارچ تقریبا ثابت بود، تولید کنندگان به دلیل گرمای شدید هوا و کاهش قیمت قارچ متحمل زیان‌های زیادی شدند که این داستان زیان در ماه‌های اول سال، مدت‌هاست ادامه دارد.
از طرفی مشکلات زیادی به همراه افت قیمت به وجود می‌آید. این مشکلات شامل: نرخ بالای حمل و نقل، هزینه‌ی بالای تولید و وجود دلال‌ها می‌شود .

عوامل موثر بر قیمت قارچ خوراکی
عوامل موثر بر قیمت قارچ خوراکی

پایین بودن قیمت قارچ

تولیدکنندگان قارچ در ایران مدت‌ها با پایین بودن قیمت قارچ در بازار دست و پنجه نرم کردند تا دوباره قیمت قارچ به ثبات ایده آلی رسید. اما دوباره بعد از چند سال اخبار، رسانه و مردم شاهد تیتر قارچ ارزان شد بودند که این با توجه به بالا رفتن قیمت تولید، به ضرر تولیدکنندگان می باشد.

ثبات قیمت قارچ

تولید قارچ خوراکی در کشور در سال های اخیر، افزایش پیدا کرده و همچنان رو به رشد است. بنابراین تداوم تولید قارچ کمک کرده است که قیمت این خوراکی ثبات نسبی را داشته باشد. اما با این وجود، باز هم عوامل مختلفیهستند که سبب نوسان قیمت می‌شود.

نوسانات قیمت قارچ

عوامل متعددی همچون نهاده های تولید، کیفیت قارچ، قیمت کمپوست و خاک پوششی، هزینه های نگهداری همچون سردخانه و انبارداری، میزان تولید و تقاضای قارچ و قیمت ظروف بسته بندی قارچ، بر قیمتتام شده تاثیرگذار است. علاوه بر این آب و هوای فصلی نیز در قیمت موثر است و به طور کلی قیمت قارچ در نیمه اول سال نسبت به نیمه دوم سال بالاتر است.
آرشیو کاملی شامل قیمت روزانه از سال 1396 تا به امروز، تهیه شده است که شما می‌توانید روند تغییر قیمت ها را در بخش جداول و نمودارهای ماهیانه تغییرات و نوسانات قیمت، مشاهده نمایید.

 

تفاوت قیمت در ایران نسبت به بازار جهانی

قیمت حال حاضر قارچ در ایران و در نیمه اول سال 1402 برای خرید از تولیدکننده، حدود 60 تا 70 هزار تومان است. همین قارچ خوراکی، در خرده فروشی‌‌ها با مبلغی حدود 70 تا 75 هزار تومان و گاها بالاتر از 80 هزارتومان به‌ ازای هر کیلو به مصرف کننده فروخته می‌شود.
برای مقایسه تفاوت قیمت قارچ در ایران و سایر کشورهای جهان، باید نرخ دلار را در نظر گرفت که با توجه به نوسانات اخیر، می‌توان گفت قیمت جهانی از قیمت داخلی قارچ بالاتر است. البته این موضوع تاحدودی سبب بهبود وضعیت صادرات قارچ خواهدشد.

قیمت جهانی قارچ

ضمن اینکه قیمت قارچ در هر کشور ممکن است به دلایل مختلف، با کشور دیگر متفاوت باشد. با این حال آنچه که می توان با شفافیت بیان کرد این موضوع است که قیمت در کشورهای دیگر همواره بیشتر از ایران است.

 

مشاهده قیمت روز قارچ در موبایل با دانلود اپیکیشن اندورید هاگ

دکمه بازگشت به بالا