انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

آمار توزیع روزانه قارچ

کاهش میزان توزیع قارچ از ابتدای سال جدید

اعلام آمار توزیع روزانه قارچ در تهران و همچنین کل کشور، توسط مسولین انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ کشور


تولید قارچ در فصل گرم کاهش خواهد داشت

(1403/02/17)

نیما باغبانی دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ کشور از توزیع روزانه حدود 800 تن قارچ خوراکی در سطح کشور خبر داد و گفت: با آغاز فصل گرما، تولید قارچ تا حدودی کاهش می یابد.

وی دلیل این کاهش را چنین بیان میکند: با عنایت به اینکه برخی واحدهای کوچک و سنتی مجهز به سیستم های سرمایشی و خنک کننده نیستند، بنابراین در فصول گرم سال از چرخه تولید خارج شده یا تولیدشان کم خواهد شد؛ اما با گذر از گرما دوباره این واحدها فعال شده و با حداکثر ظرفیت خود به تولید قارچ میپردازند.

 

افزایش تولید و کاهش توزیع!

باغبانی از افزایش تولید قارچ نسبت به سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: طبق آمارهای موجود، در فروردین ماه سال گذشته روزانه حدود 720 تن قارچ خوراکی در کشور تولید میشد که اکنون به 800 تن در روز رسیده است و شاهد افزایش در روند تولید بوده‌ایم.

این مسئول آمار روزانه توزیع قارچ در اسفند 1402 را 900 الی 920 تن اعلام کرد و گفت: در شرایط کنونی توزیع روزانه قارچ به 800 تن در سطح کشور رسیده است که با شروع فصل گرم و کاهش تولید، این میزان به 700 تن نیز خواهد رسید.

 

دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ کشور در پایان گفت: برآوردهای ما حاکی از آن است که تولید قارچ تا پایان امسال به 220 تا 225 هزار تن برسد.

 

منبع: تحلیل بازار


کمبودی در تولید و توزیع قارچ نداریم

(1402/11/18)
نیما باغبانی دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ کشور، آمار توزیع روزانه قارچ کشور را در مصاحبه اخیر خود اعلام نمود.
او گفت: بنابر آمار روزانه 830 تا 850 هزار تن قارچ در سطح کشور تولید و عرضه می‌شود که براین اساس مشکلی در توزیع نداریم. همچنین کمبودی در عرضه نداریم.

وی قیمت هرکیلوگرم قارچ دکمه‌ای را سرمزرعه برحسب کیفیت، 85 الی 95 هزار تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون هرکیلوگرم قارچ برمبنای کیفیت در خرده فروشی‌ها بسته به منطقه، با قیمت 105 الی 130 هزار تومان عرضه می‌شود.

این مسئول ادامه داد: برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید قارچ تا پایان سال به 200 تا 210 هزار تن برسد. برای سال آینده نیز پیش‌بینی می‌شود که با توجه به صدور پروانه‌های جدید و طرح توسعه واحد‌های قدیمی، تولید 5 تا 10 درصد افزایش یابد.

دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ با اشاره به معضلات صنعت قارچ افزود: علی رغم آنکه مواد اولیه کمپوست قارچ شامل: کلش، کود مرغی و تمام ضایعات بخش کشاورزی است، اما واسطه گری و دلال بازی موجب شده تا مواد اولیه از دست تولیدکننده اصلی خارج شود. این روند سبب شد که چند ماه گذشته تولید کمپوست در کشور کاهش یابد و میزان تولید برآورده‌کننده نیاز بازار نباشد.

به گفته او، اگر برای رفع بحران تامین مواد اولیه کمپوست، تمهیداتی اتخاذ شود تا تولیدکننده بتواند بصورت مستقیم اقدام به خرید مواد اولیه کند، منجر به کاهش و تعدیل قیمت قارچ در بازار خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ درباره آخرین وضعیت صادرات قارچ گفت: در ابتدای سال برآورد‌ها برآن بود که صادرات قارچ به 13 تا 14 هزارتن برسد. اما بدلیل اتفاقات منطقه، میزان صادرات تا پایان سال، حداکثر به 6 تا 7 هزار تن می‌رسد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

تمامی اخبار مربوط به انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ کشور را در مجله خبری هاگ دنبال کنید.
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا