اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

افزایش ارتباطات بخش خصوصی ایران با سازمان فائو در اولویت قرار دارد

نکات برگزیده مطلب
  • زارع تاکید کرد که ایران نیز در چارچوب فائو، دسترسی برابر به دانش و اطلاعات در حوزه کشاورزی تمام کشورها دارد.

نماینده جدید ایران در سازمان فائو، افزایش سطح ارتباطات حوزه‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی با این سازمان و ساماندهی دفتر نمایندگی ایران را از اولویت‌های کاری خود اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری هاگ به نقل از پول نیوز، رسول زارع بیان کرد: که قصد دارد در نخستین گام، حوزه فعالیت‌های مورد نیاز بخش کشاورزی کشور به ویژه در زمینه توسعه فناوری، آموزش و ترویج بهره‌برداران و ارتباط بخش تخصصی و همچنین اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی را با دپارتمان‌های مختلف سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) پیگیری کند.

وی در همین حال بر ساماندهی دفتر نمایندگی ایران در سازمان فائو تاکید کرد و اظهار داشت: شرایط دفتر نمایندگی ایران پس از اعمال تحریم‌ها و مسائل مربوط به تبدیل نرخ ارز به ریال به گونه‌ای است که باید به آن رسیدگی شود و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه قول مساعدت داده است.

زارع ادامه داد: پس از گذراندن دو هفته دوره قرنطینه در رم به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، با مدیرکل سازمان فائو دیدار و استوارنامه‌ام را تقدیم خواهم کرد و پس از آن ملاقات‌هایی با معاونان دپارتمان‌های تخصصی مختلف از جمله در امور زراعی، شیلات و منابع طبیعی و افراد ذی‌نفوذ در این سازمان به منظور گفتگو درباره نحوه همکاری، پیشبرد برنامه‌ها و مشارکت در طرح‌ها را خواهم داشت.

وی با بیان این که تلاش می‌کند بیشترین منافع را برای کشاورزی ایران از همکاری با سازمان فائو به‌دست آورد، گفت که پیگیری چند پروژه مشترک میان ایران و سازمان فائو در سطح منطقه و دعوت از صاحب‌نظران خارجی برای آموزش و ترویج بهره‌برداران به صورت حضوری یا مجازی از جمله موضوعاتی است که در برنامه کاری‌اش گنجانده است.

پرداخت حق عضویت

زارع درباره پرداخت حق عضویت ایران به سازمان فائو نیز اذعان داشت: به دلیل تحریم‌های بانکی، چند سالی است که حق عضویت ایران به این سازمان و حتی سایر سازمان‌های بین‌المللی پرداخت نشده است، اما امیدواریم با رفع تحریم‌ها، پرداخت‌ها از طریق وزارت امور خارجه ایران صورت گیرد.

وی افزود: سازمان فائو نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی جهان و توسعه کشاورزی دارد و وزارت امور خارجه ایران قطعاً اقدامات مناسب سیاسی برای رفع این مشکلات را انجام خواهد داد.

نماینده جدید ایران در سازمان فائو سطح روابط ایران و این سازمان را خوب توصیف کرد و گفت: فائو عضوی را می‌خواهد که هم به لحاظ کاری فعال باشد و هم حق عضویتش را به موقع پرداخت کند، با این حال این سازمان با مسائل سیاسی و جهانی کشور ما آشنا است و از این رو مطالبه‌گری در پرداخت حق عضویت را به حداقل رسانده است.

وی خاطر نشان کرد: در سازمان فائو، کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌یافته جایگاه برابر دارند، اما تمرکز این سازمان بیشتر بر کشورهای درحال‌توسعه برای دریافت خدمات فنی و علمی و توسعه دانش است و در این راستا، کشورهای توسعه‌یافته، دانش و اطلاعات خود را در حوزه کشاورزی در اختیار کشورهای در حال‌توسعه و سایر کشورها می‌گذارند.

زارع تاکید کرد که ایران نیز در چارچوب فائو، دسترسی برابر به دانش و اطلاعات در حوزه کشاورزی تمام کشورها دارد.

آموزش و ترویج کشاورزی

بنابر این گزارش، پروفسور رسول زارع سمت‌هایی همچون قائم مقامی و معاون پژوهشی و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ریاست موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی، نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی تخصصی در حوزه گیاه‌پزشکی، عضویت در کمیته قارچ‌شناسی آسیا و دبیر انجمن قارچ‌شناسی ایران از سال ۸۹ تا ۹۵ را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد.

وی مدرک کارشناسی مهندسی کشاورزی را از دانشگاه شیراز و فوق لیسانس در رشته بیماری‌های گیاهی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کرده است. پروفسور زارع دارای دکترا در رشته قارچ‌شناسی و بیماری‌های گیاهی از دانشگاه ریدینگ انگلستان و فوق دکتری از آکادمی سلطنتی علوم هلند است.

وی علاوه بر کتاب قارچ‌شناسی، حدود ۲۰۰ مقاله علمی خود را به زبان‌های فارسی و انگلیسی در ژورنال‌های معتبر جهان منتشر کرده است.

نماینده جدید ایران در سازمان فائو چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه، تهران را به مقصد رم ایتالیا ترک خواهد کرد و فعالیت‌های خود را در این سازمان بین‌المللی آغاز می‌کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا