اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

بهره برداری از 44 طرح کشاورزی در چهارمحال و بختیاری

حسین برزگر رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه ها گفت: ۴۴ طرح کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۱۲۶ میلیارد تومان برای افتتاح در دهه فجر در نقاط مختلف استان آماده شده است.

طرح های مذکور شامل ۱۵ طرح در حوزه آب و خاک با ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۱۴ طرح در حوزه دام و طیور با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد تومان، ۱۴ طرح در حوزه تولیدات گیاهی با اختصاص اعتبار ۷۹ میلیارد تومان و یک طرح در حوزه شیلات و آبزیان با سرمایه‌گذاری ۸۷۰ میلیون تومان است.

وی اشتغالزایی طرح‌ های آماده افتتاح در دهه فجر امسال را 1143 نفر اعلام کرد و گفت: اطرح های مذکور برای ۴۷۸ نفر بصورت مستقیم و ۶۶۵ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: با افتتاح این طرح‌ ها، ۸۵۵ خانوار و اهالی ۴۶ روستا و شهر از مزایای این طرح‌ ها بهره‌مند می‌شوند و کمک بزرگی به اقتصاد این مناطق خواهد شد.

برزگر افزود: افتتاح مجتمع گلخانه سبزی و صیفی، کارگاه پرورش قارچ دکمه ای، توسعه باغات در اراضی شیبدار بصورت کشت دیم و آبی، پرورش گوسفند گوشتی، پرواربندی گوساله، پرورش شترمرغ، تولید مرغ گوشتی، اجرای شبکه‌های آبیاری تحت فشار، کانال‌های آبرسانی و سیستم‌های آبرسانی از جمله طرح‌های قابل افتتاح در دهه فجر امسال است.

وی اضافه کرد: همچنین عملیات اجرایی یک طرح نیز با اختصاص اعتبار ۵۱۳ میلیون تومان در دهه فجر انقلاب اسلامی در استان آغاز می‌شود.

 

افزایش تولیدات کشاورزی استان به یک میلیون و ۶۲۷ هزار تن

حسین برزگر در ادامه به پیشرفت‌های استان در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: میزان تولیدات کشاورزی استان در سال ۱۳۵۶ حدود ۲۹۶ هزار تن بوده در حالیکه این میزان تولیدات در حال حاضر به یک میلیون و ۶۲۷ هزار تن رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در طول چهار دهه اخیر، محصولات زراعی استان به ۹۸۶ هزار تن، محصولات باغی به ۲۳۴ هزار تن، محصولات دام و طیور به ۳۷۲ هزارتن، محصولات شیلاتی به ۲۲.۵ هزار تن و تولید قارچ دکمه‌ای به ۶ هزار و ۸۰۰ تن افزایش یافته درحالیکه در سال ۵۷ میزان محصولات زراعی استان ۲۲۱ هزار تن، محصولات باغی ۲۹ هزار تن، محصولات دام و طیور ۴۷ هزار تن و محصولات شیلاتی استان بسیار ناچیز بوده است.

برزگر خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی دو واحد گاوداری صنعتی در استان فعال بود اما این تعداد به ۵۳۶ واحد در حال حاضر افزایش یافته است و در حالیکه در سال ۵۷ تنها پنج واحد پرواربندی گوساله و بره در استان وجود داشت اما این تعداد در سال ۹۷ به ۳۹۴ واحد رسید و تعداد واحد تولید مرغ گوشتی از پنج واحد به ۲۰۹ واحد در حال حاضر افزایش یافته است.

وی با اشاره به عمکرد جهاد سازندگی در سال‌ های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: بنیان بیش از ۸۰ درصد جاده‌ های روستایی و شبکه برق روستایی در زمان جهاد سازندگی ایجاد شده است.

برزگر توسعه گلخانه‌ها را از مهمترین برنامه‌های وزارت جهاد سازندگی در سال‌ های اخیر اعلام کرد و گفت: در حالیکه قبل از انقلاب و طی سه دهه اخیر هیچ واحد گلخانه در استان وجود نداشت اما در حال حاضر ۵۶ هکتار گلخانه در استان ایجاد شده است.

ایجاد ۴۰ هکتار گلخانه در سال ابتدایی دولت سیزدهم

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری به عملکرد دولت سیزدهم نیز اشاره و تصریح کرد: میزان مساحت گلخانه‌های استان در ابتدای دولت سیزدهم ۳۰ هکتار بوده است که در این دولت ۴۰ هکتار به گلخانه‌های استان اضافه شده است و ظرف چند ماه آینده نیز چند واحد گلخانه نیز در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

برزگر تعهد اشتغال این سازمان در سالجاری را دو هزار و ۵۴۵ نفر اعلام کرد و گفت: تا امروز دو هزار و ۴۰ نفر اشتغال در بخش کشاورزی استان ایجاد و ۷۹ درصد این تعهد محقق شده است.

وی اظهار داشت: سرشاخه‌ کاری ۴۰۰ هکتار باغ گردو، پرداخت ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون، توزیع ۲ هزار و ۷۲۲ تن بدر اصلاح شده برای کشت پاییزه، تعهد ۱۰۰ درصدی طرح جهش تولید در دیم‌زارها، تهیه و ورود ۳۴ دستگاه کشت مستقیم، تحقق ۱۰ هزار و ۷۸۰ هکتار کشت قراردادی گندم، مبارزه بیولوژیکی در ۳۵ هزار هکتار از اراضی استان و جذب ۸۵۴ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش از جمله اقدامات این سازمان در سالجاری بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: همچنین در سالجاری ۶۰ هزار هکتار اراضی رفع تداخل شده است و صدور سند برای این اراضی در حال انجام است.

برزگر با اشاره به ابلاغ تسهیلات خشکسالی به استان، افزود: ۱۰۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت به استان ابلاغ شده است.

وی، چالش اراضی کشاورزی غرب استان را تخصیص آب و اراضی شرق را کمبود آب اعلام کرد و گفت: برای رفع این چالش‌ها در غرب استان ۲۶ طرح انتقال آب در حال اجراست و برای نیمه شرقی استان نیز مجتمع‌های کشاورزی پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایرنا، یک چهارم تولید ناخالص داخلی و یک پنجم اشتغال چهارمحال و بختیاری به بخش کشاورزی وابسته است. از مجموع اراضی این استان ۲۵۰ هزار هکتار معادل ۱۵ درصد سطح زیرکشت اراضی کشاورزی استان است و در حال حاضر ۷۷ هزار بهره‌بردار با تولید سالانه یک میلیون و ۹۵۹ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان فعال هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا